Banana je okusen in praktičen sadež, kaj pa vemo o njenih hranilnih lastnostih? Preberite.
Zgodovina banan kot sadeža, ki ga uživamo (tudi) ljudje, sega več tisoč let v preteklost. A zares razširjene so postale v zgodnjem 19. stoletju, ko so jih trgovci iz tropskih krajev pripeljali v Evropo in Ameriko. Danes so eden najpomembnejših izvoznih izdelkov držav v razvoju.
Banane so nesezonski sadež, zato so na voljo vse leto. Rastejo predvsem v tropskih in subtropskih predelih Afrike, Azije, Južne Amerike, Kanarskih otokov in Avstralije.
Čeprav si bananovce, na katerih rastejo banane, večinoma predstavljamo kot drevesa, so v resnici velike zeliščne rastline, na katerih se iz ženskih cvetov razvijejo sadeži.
Na svetu obstaja več kot 300 vrst banan, a najbolj znana med njimi je klasična banana vrste Cavendish. Ta z zorenjem, ko spreminja barvo iz zelene v rumeno, postaja vse bolj sladka. Nato začne dobivati značilne črne pike, ko doseže prekomerno zrelost in postane v celoti rjavo-črne barve, pa izgubi svojo sladkost.
Banana – hranilne lastnosti
Srednje velika banana, dolga približno 19 centimetrov, vsebuje:
105 kalorij
- 1,3 grama beljakovin
- 0,4 grama maščob
- 26,9 grama ogljikovih hidratov
- 3,1 grama vlaknin
- 14,4 grama sladkorja
- 88 mililitrov vode
Banane torej v nasprotju s splošnim prepričanjem ne vsebujejo veliko kalorij in sladkorja. Poglejmo še vitamine in minerale:
- 0,43 mg vitamina B6 (22 % priporočenega dnevnega vnosa)
- 10,3 mg vitamina C (17 % priporočenega dnevnega vnosa)
- 31,9 mg magnezija (8 % priporočenega dnevnega vnosa)
- 0,3 mg mangana (16 % priporočenega dnevnega vnosa)
Ugodni učinki banan na zdravje in počutje
Ena najpomembnejših snovi v bananah je kalij, ki je pomemben za vzdrževanje srčnega utripa, delovanje živčevja in krčenje mišic. Pomaga tudi pri uravnavanju krvnega tlaka ter ima vlogo pri vstopanju hranilnih snovi v celice ter pri izločanju odpadnih snovi iz celic.
Banane so znane tudi po antioksidativnem delovanju, ki pomaga telesu pri boju z vnetji in poškodbami celic. Glede na raziskavo, objavljeno leta 2018, imajo ugoden vpliv pri osebah z diabetesom, artritisom, nekaterimi vrstami raka in Alzheimerjevo boleznijo.
Želite izboljšati svoje počutje? Banane vsebujejo tudi serotonin in dopamin, snovi, ki pri ljudeh sprožata občutek sreče in zadovoljstva.
Kaj pa vi, imate radi banane? Jih pojeste veliko? Zapišite v komentarju.