Boleče vnetje zunanjega ušesa ali sluhovoda je v poletnem času dokaj pogost pojav. Do njega najpogosteje pride zaradi vode, ki po plavanju ali drugih aktivnostih v vodi zastane v sluhovodu, kar v kombinaciji s prisotnimi bakterij privede do okužbe.
1. Po plavanju posušite ušesa
2. Ne uporabljajte vatiranih paličic
3. Uporabljajte zamaške za ušesa ali plavalno kapo
Če iz izkušenj veste, da ste nagnjeni k vnetjem zaradi vode v ušesu, si ušesa pred plavanjem zaščitite z zamaški, plavalnim trakom ali plavalno kapo.
V lekarnah in specializiranih trgovinah lahko kupite univerzalne silikonske zamaške, ki jih z gnetenjem prilagodite obliki vaših ušes. Če imate izjemno občutljiva ušesa ali vam je zdravnik zaradi nevarnosti vnetij odsvetoval vodne aktivnosti brez zaščite ušes, pa lahko pri prodajalcih slušnih aparatov naročite posebne, po meri izdelane zamaške, ki zagotavljajo še boljšo zaščito pred vstopom vode v uho.
V zadnjem času postajajo priljubljeni tudi neoprenski naglavni trakovi, ki v kombinaciji z zamaški nudijo največjo možno zaščito pred vstopom vode v uho.
Zakaj voda povzroči vnetje ušesa?
Če pride do vnetja
Vnetje zunanjega ušesa prepoznate po bolečem in razdraženem sluhovodu in včasih tudi uhlju. Pojavi se lahko tudi izcedek ter včasih celo slabši sluh.
Takšnega vnetja ne morete pozdraviti sami. Uporaba domačih zvarkov iz ljudskih izročil in nasvetov babic ne pomaga. Odlašanje z obiskom zdravnika lahko stanje samo poslabša, vnetje pa se lahko razširi še na srednje uho.
Zdravljenje vnetja poteka z antibiotičnimi kapljicami, ki jih je potrebno uporabljati toliko časa, kot je predpisal zdravnik. V primerih hudega vnetja ali neučinkovitosti zdravljenja s kapljicami lahko zdravnik predpiše tudi oralni antibiotik, v redkih primerih pa je zaradi zapletov ali izjemno hudega vnetja potrebno zdravljenje v bolnišnici.
Piše A.M.
Kakšne izkušnje imate?