Večini ljudi ob srečanju s kačo v naravi zaledeni kri v žilah. Kajti z redkimi izjemami že od malega poslušamo, da so kače nevarne, strupene, smrtonosne. Risanke in zgodbe jih prikazujejo kot zla bitja, ki ne prinašajo nič dobrega. A v resnici se jih v Sloveniji ni treba posebej bati. Od enajstih vrst kač, ki živijo na sončni strani Alp, so le tri strupene. In še pri teh je smrt zaradi ugriza zanemarljivo majhna. V zadnjih desetih letih ni poročil, da bi v Sloveniji ugriz kače povzročil smrt.
Strupene kače v Sloveniji
Modras se od gada loči po značilnem rožičku na nosu in rdeči barvi na spodnji strani repa. Zraste lahko od 65 do 90 centimetrov in je lahko svetlo rjave, rdečkasto rjave ali sive barve. Na hrbtu ima cikcak vzorec ter ima veliko, srčasto oblikovano glavo. Zadržuje se na prisojnih, kamnitih in delno zaraščenih območjih.
Kako ravnati, če srečamo (strupeno) kačo
Kača je plašna žival in človeka ne napada. Praviloma ugrizne le, če se počuti ogrožena. Zato je priporočljivo, da smo pri gibanju na območjih, kjer obstaja večja verjetnost zadrževanja kač, glasnejši, da nas zaznajo in se same od sebe umaknejo.
Ugrizu kače se izognemo s pazljivostjo. Pri aktivnostih v naravi ne stopamo in ne segamo v zaraščena območja »na slepo« ter smo pozorni na razpoke in luknje v skalah ter med kamenjem. Priporočljivo je nositi dolga oblačila (dolge hlače) iz čvrstega materiala ter visoko obutev z debelejšim zunanjim slojem (npr. usnjeni gojzarji).
Če vseeno srečamo (strupeno) kačo, ostanemo mirni. Ne poskušamo je aktivno odgnati ali celo ubiti, saj lahko s tem sprožimo njen obrambni nagon in povečamo možnost, da nas napade in ugrizne. Najvarnejša možnost je, da naredimo čim večji ovinek okoli nje. Tudi če naletimo na mrtvo kačo, se ji ne približujemo. Kače imajo refleks ugriza, ki je prisoten še dolgo po njihovem poginu.
Če pride do ugriza
V primeru ugriza strupene kače ostanemo mirni. Možnosti, da bi zaradi ugriza kače v Sloveniji umrli, so izjemno majhne. Pomembno je, da se takoj uležemo in mirujemo. S tem zmanjšamo prenašanje strupa po krvnem obtoku. Mesto ugriza sterilno prevežemo in ud imobiliziramo kot pri poškodbi. Prizadeto okončino namestimo tako, da leži nižje od srca. Nad mestom ugriza naredimo prevezo, vendar le toliko, da omejimo pretok strupa prek površinskih ven. Nikakor ne sme biti preveza tako tesna, da bi občutno zmanjšala prekrvavitev uda. Mesta ugriza ne izžigamo ali izrezujemo kože.
Pomembno: V primeru ugriza kače ne uživamo tablet proti bolečinam in alkohola.
Po nudeni prvi pomoči se čim prej odpravimo k dežurnemu zdravniku ali na urgenco, kjer bodo poskrbeli za ustrezno nadaljnjo obravnavo in po potrebi vbrizgali protistrup. Če smo sami ali če nimamo možnosti hitrega prevoza do zdravstvene ustanove (npr. če smo v gorah), pokličemo 112, kjer bodo na pomoč poslali reševalno vozilo ali gorske reševalce.