S septembrom smo zakorakali v novo šolsko
leto in ponovno so se začele številne obšolske dejavnosti za naše najmlajše. Seveda si želimo, da bi bili naši otroci vsestransko nadarjeni za šport,
glasbo, ročne spretnosti, tuje jezike in še kaj …, vendar nam mora biti njihova varnost na prvem mestu. Obiskovanje številnih dejavnosti namreč pomeni tudi
vsakodnevne prevoze in udeleženost v prometu, zato je prav, da namenimo pozornost varnosti naših najmlajših med vožnjo.Sami lahko največ storimo za varnost naših otrok, zato se zavestno izogibajmo napakam, ki so del našega vsakdana: “samo do
trgovine skočimo” ali “le do šole”. Zmotno je prepričanje, da se največ nesreč zgodi zaradi prevelikih hitrosti in da so najbolj nevarne avtoceste. Kar tri četrtine prometnih nesreč se zgodi na lokalnih ali hitrih cestah, kar polovica nesreč, v katerih so udeleženi otroci, pa se zgodi na cestah z omejitvijo 70 km na uro ali manj.
Četudi se nam mudi in se z avtom odpravljamo le na krajšo pot, si vzemimo minuto časa in poskrbimo, da so naši otroci v avtu ustrezno pripeti. Pripenjanje otroka zgolj z avtomobilskim varnostnim pasom ni ustrezno in je lahko celo nevarno, saj so ti pasovi
ustvarjeni tako, da se prilegajo telesu odraslega človeka in ne otroka. Zato je
tako zelo pomembno, da za prevoz otrok uporabljamo primerne otroške avto sedeže.Dojenčki in mlajši otroci morajo za prevoz v avtomobilu uporabljati lupinico ali avto sedež skupine 0 – I s pet-točkovnim pripenjanjem, medtem ko otroci od četrtega leta dalje oz., ko dosežejo telesno težo med 15 in 36 kg, že lahko uporabljajo avto sedež jahač (skupina II – III), ki omogoča varno pripenjanje z avtomobilskim varnostnim pasom. Naloga avto sedeža jahača je, da otrokovo telo dvigne do te višine, da omogoči varno pripenjanje – spodnji del pasu čez boke in zgornji čez ramo. Pravilni potek varnostnega pasu je izjemnega pomena, saj nepravilno nameščen varnostni pas pri otroku v primeru trka lahko celo povzroči poškodbo, namesto da bi jo preprečil.
Raziskave so pokazale, da je pri otrocih, ki uporabljajo avto sedež jahač, možnost poškodbe za več kot polovico manjša kot pri otrocih, ki tovrstnega avto sedeža ne uporabljajo. Če otroku varnostni pas poteka preko trebuha (kar se zgodi, če ne uporabljamo jahača), lahko v primeru trka utrpi hude poškodbe notranjih organov: želodca, jeter ali vranice. Prav tako je nevarno, če pas otroku poteka preko vratu namesto preko rame, saj tvegamo zadušitev. Pogosto pa se zgodi, da ramenski pas otroka žuli in reže v predelu vratu, zaradi česar si ga napelje pod pazduho (kjer lahko zlomi rebra in poškoduje notranje organe) ali celo za hrbet, kjer ne ponuja sploh nobene zaščite za glavo in vrat in tako predstavlja veliko nevarnost za poškodbe možganov in hrbtenjače.
otrok med vožnjo zaspi.Ne glede na to, kakšen avto sedež izberete za vašega otroka, vedno poskrbite za varno vpenjanje – čez boke in čez ramo.
vozila. Spet tretji so mnenja, da je najvarneje otroka posedeti na desno stran, kjer ga voznik med vožnjo lažje vidi, poleg tega pa ta stran omogoča varnejše izstopanje iz vozila, v primeru da parkiramo oz. ustavimo ob vozišču.
Kaj pa, ko nas ni zraven?
Otroci se prej ali slej znajdejo v situaciji, ko potujejo brez staršev. Bodisi na izlet s šolskim kombijem ali na trening s starši svojega sošolca. Otrok se bo zagotovo pripel z varnostnim pasom, vendar mu ta ne koristi veliko, če ni pripet pravilno. Redko kateri od staršev bo v tej situaciji poskrbel za varnost svojega otroka in mu s seboj na pot prinesel avtomobilski sedež.
uporabnike otroških avto sedežev. Gre za napihljiv, zložljiv in prenosen avto sedež jahač, ki ga lahko enostavno nosimo v torbici. Zagotavlja varno pripenjanje avtomobilskega pasu čez boke namesto čez trebuh ter s pomočjo posebne zaponke namestitev zgornjega dela pasu čez otrokovo ramo in ne čez vrat. Poleg lahkega prenašanja iz enega v drug avtomobil omogoča tudi namestitev treh otroških sedežev na zadnjo klop hkrati. Jahač je v tujini prava uspešnica, prodaja se že v več kot 25 državah po svetu ter je dobitnik številnih nagrad in priznanj. Med drugim je že tri leta zapored prejemnik “Best Bet” akreditacije, ki jo podeljuje ameriški inštitut za varnost na avtocestah in ga tako uvršča med najboljše avto sedeže jahače. Morda pa le obstaja rešitev, da bi imeli avto sedež vedno pri roki?