Pri izbiri poletne počitniške destinacije marsikdaj ne pomislimo na čistočo kopalne vode. S tem ni mišljena zgolj čistoča na pogled, temveč tudi kemično-biološka neoporečnost kopalnih voda. Ni namreč nujno, da je na pogled čisto morje tudi varno za kopanje, saj se v njem lahko nahajajo zdravju škodljive kemične in biološke snovi.
Slovenija: kopalne vode izpolnjujejo najstrožje standarde EU
Če si boste privoščili osvežitev na urejenem kopališču na slovenskem morju, jezeru ali reki, ste lahko brez skrbi. Lani je bilo v Sloveniji pregledanih 47 naravnih kopališč, pri čemer je bila voda na 41 kopališčih (med njimi so vsa morska kopališča) ocenjena kot odlična. Oceno dobro je prejelo 5 kopališč, 1 kopališče pa oceno zadostno. Nobeno kopališče ni prejelo ocene ‘slabo’.
Največ slabih ocen v Italiji, Franciji in Španiji
Primerjava ocen kakovosti voda med evropskimi državami je pokazala, da imajo največji delež kopališč s slabo kakovostjo vode v Italiji, Franciji in Španiji.
V Italiji je največ kopališč s slabo oceno na območjih:
- vzhodna obala med Ancono in Pescaro
- Neapelj in okolica
- Palermo in okolica
- Reggio di Calabria in okolica
- Genova in okolica.
V Franciji je največ kopališč s slabo oceno na območjih:
- Nica in Antibes
- Marseille in okolica
- Normandija in severozahodni del Bretanije.
- Slabo oceno imajo tudi nekatera rečna kopališča v notranjosti Francije.
V Španiji je največ kopališč s slabo oceno na območjih:
- Gibraltar in okolica
- posamezni deli severne obale
- več rek v notranjosti Španije.
Hrvaška: odlično
Skoraj vsa kopališča na Hrvaškem, kjer je bila ocenjena kakovost vode, imajo oceno odlično. Nekoliko slabše je stanje le v neposredni bližini Zadra in Splita, pri čemer je oceno slabo dobilo le kopališče Kaštel Gomilica pri Splitu.
Kopalne vode v Evropi na splošno dobre
Kakovost kopalnih voda v Evropi je na splošno dobra. Velika večina kopališč, natančneje 95,4 % od skupno 21.831 pregledanih, izpolnjuje minimalne zahteve kakovosti, ki jih določajo pravila Evropske unije. Pri tem je bilo največje število kopališč z odlično kakovostjo vode na Cipru in Malti ter v Avstriji in Grčiji.
Celoten zemljevid z oznakami, ki prikazujejo kakovost voda na evropskih kopališčih, si lahko ogledate tukaj.
Kakovost kopalnih voda v Sloveniji spremlja Agencija za okolje. Kakovost morske vode spremljajo med 1. junijem in 15. septembrom, kakovost celinskih voda pa med 15. junijem in 31. avgustom. Rezultati so objavljeni tukaj.
Viri: ARSO, European Environment Agency