Stres uničuje naše hormonsko ravnovesje

Mikrobiologi obravnavajo kot »pametne« tiste viruse, ki niso smrtonosni. To so virusi, ki svojega gostitelja ne umorijo, ampak pri njem raje trajno gostujejo in si tako zagotovijo obstoj.

Hormonsko ravnovesje in joga

Občutili smo, kako je koronska epidemija obrnila na glavo ustaljene družbene norme in navade po vsem svetu, ker je smrtonosna napoved vse ohromila. Pri tem je čudno, da kljub epidemiji stresa, ki že tako dolgo razjeda našo družbo, nismo na kolektivni ravni še nič ukrepali, kaj šele drastično. Kako to?

Primerjava stresa in pametnih virusov se ponuja sama od sebe – stres ni smrtonosen, gloda nas tiho, počasi, vztrajno. Smrtonosen je samo naš odziv nanj.

Morda je to zato, ker mislimo, da ne gre drugače?

V medicini je izraz stres prvi uporabil endokrinolog Hans Selye. Sposodil si ga je iz fizike, ko je proučeval vplive zunanjih stresorjev na človeški organizem in njegovo zdravje. Prišel je do zaključka, da je človek brez stresa mrtev človek. V življenju se mu ne moremo izogniti – določena mera stresa je nujna, da nas vzdržuje v akciji.

Vztrajam na stališču, da se ne znamo soočati s stresom, ker nas tega niso nikoli naučili. Če bi nas, enako kot so nam privzgojili uporabo zobne ščetke, bi nam to počasi postalo enako samoumevno kot vsakodnevno umivanje zob.

Kaj stres povzroči v našem telesu in kako vpliva na hormonsko ravnovesje

Stres je glavni razlog hormonskega neravnovesja, povzroči pa ga predolg časovni interval, v katerem se preveč naprezamo (fizično, emocionalno ali mentalno) in premalo sproščamo (fizično, emocionalno in mentalno).

Če poenostavimo sicer zapleteno strukturo in delovanje hormonov, lahko rečemo, da obstajata dve glavni vrsti hormonov – stresni in spolni hormoni. Dokler so v ravnovesju, imamo veliko energije, optimistično življenjsko držo, dobro zdravje. Če pa stres traja dlje časa in neravnovesje postane kronično, to vodi v slabo počutje in bolezen.

NOV način dobrega počutja za ženske in njihovo hormonsko ravnovesje

Vedno bolj se izkazuje, da je zatekanje k zunanjim rešitvam – napitkom, obližem, hormonskim terapijam – jalovo početje, ker nikoli ne prinese trajnega olajšanja. Zanimivo je, da je naravni pristop k dobremu počutju, ki je za našo civilizacijo popolnoma nov, nastal in obstajal že pred več tisočletji. Indijska znanost joga je zelo eksaktna disciplina, ki uči razumevanja svojih odzivov na okolje. Čeprav tudi pri nas obstaja že več kot sto let, je razumevanje njenega pravega sporočila še vedno pogosto napačno, celo med praktikanti joge. Večinoma si predstavljamo, da gre samo za vadbo asan in gibčnost, vendar je to samo eden izmed aspektov joge na poti k njenemu edinemu namenu – najti svoj notranji (telesni in mentalni) mir.

Hormonsko ravnovesje in joga

Ravnajmo v svoj prid in se naučimo NOVEGA odzivanja na stres

Na posebni delavnici Hormonsko ravnovesje se naučimo nezahtevnega zaporedja 15 telesnih vaj, posebno dihalno in energijsko tehniko. To je neprecenljivo znanje, s katerim se znamo ženske same spraviti v dobro kondicijo, ravnovesje in radoživo počutje.

Če je tvoje življenje težko in naporno, če ti manjka energije, imaš povišan krvni pritisk ali telesno težo, si utrujena, napeta in tesnobna, te muči PMS, neredne ali nemočne menstruacije – moraš v življenju nekaj začeti delati drugače.

Poskusi z novim načinom dobrega počutja. Pametni ne ubijamo, niti drugih niti sebe, ampak se naučimo pravilno poskrbeti zase.

Prijazno vabljena na delavnico, ki bo 11.1.2025 od 09.00 do 15.00 v Ljubljani.

Več podrobnosti in prijavnico na delavnico najdeš na spletni strani YogaRelax, specializirani za relaksacijo.

ŽELIM SE PRIJAVITI NA DELAVNICO >

Natalie Lisac, učiteljica joge CYT300, joga terapija in hormonska joga

Vsebino omogoča YogaRelax.