Sezona prehladov in drugih virusnih respiratornih obolenj je tu, z njo pa tudi miti in nasveti naših babic, kako se najbolje zaščititi pred njimi in kaj storiti, ko enkrat obležimo s povišano telesno temperaturo.
Večina odraslih na leto preboli od 2 do 4 prehlade, pri otrocih je ta številka lahko tudi dvakrat višja. Čeprav se imenuje prehlad, pa je zmotno prepričanje, da ga povzroča izpostavljenost nižjim temperaturam. Že res, da se prehladna obolenja večinoma pojavljajo v hladnejšem delu leta, a vzrok za to je, da se v tem času več zadržujemo v toplih zaprtih prostorih s suhim zrakom, kjer se virusi prehlada lažje prenašajo s človeka na človeka. Edina možnost, da ne bi staknili prehlada, je popolna izolacija od drugih ljudi.
Mit 1: Prehladite se zaradi mraza
Kolikokrat ste kot otrok slišali »obleci se, da se ne prehladiš«? No, zdaj lahko mami poveste, da se je motila. Kot že rečeno, mraz sam po sebi ne povzroči prehlada. Razlog, da so prehladna obolenja najbolj razširjena jeseni, pozimi in zgodaj spomladi, je v tem, da rinovirusi, ki povzročajo prehlade, bolje preživijo v suhem zraku. Poleg tega slednji izsušuje sluznico in jo tako napravi bolj dovzetno za virusne okužbe. Še dodaten dejavnik pa je že omenjeno pogostejše zadrževanje v zaprtih prostorih, kjer se virusi lažje prenašajo s človeka na človeka.
Celo nekatere raziskave, kjer so prostovoljce izpostavili virusom prehlada, nato pa je ena skupina sedela v toplem, druga pa v mrzlem prostoru, so pokazale, da je bila stopnja okužb enaka v obeh skupinah.
Mit 2: Z inhaliranjem pare proti simptomom prehlada
Ljudsko izročilo pravi, da lahko simptome prehlada ublažimo z inhaliranjem vroče pare. Laboratorijske študije medtem kažejo, da ni prepričljivih dokazov, da bi vdihavanje pare pomagalo odpravljati smrkanje.
Pregled več študij na to temo je pokazal, da inhaliranje pare le redko pomaga pri čiščenju zamašenega nosa in uničevanju prehladnih virusov. V nekaterih študijah so celo ugotovili, da se simptomi po inhaliranju še poslabšajo, medtem ko druga skupina raziskovalcev ni ugotovila razlik med prehlajenimi osebami, ki so se zdravile s paro, in tistimi, ki so dobivale placebo.