Ljudje, pri katerih obstaja večje tveganje za težje bolezni, bi se morali izogibati križarjenjem, tudi če so prejeli vse potrebne odmerke cepiva proti COVID-19, opozarja ameriški Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC).
Pri starejših, nosečnicah in osebah z določenimi predhodnimi zdravstvenimi težavami obstaja nevarnost za težji potek bolezni, če se – cepljenju navkljub – okužijo z virusom SARS-CoV-2, ki povzroča bolezen COVID-19.
Poleg njih CDC odsvetuje potovanje s križarkami, vključno z ladjami za rečna križarjenja, tudi vsem drugim, ki (še) niso prejeli vseh potrebnih odmerkov cepiva.
Tistim, ki so cepljeni in se vendarle odločijo za križarjenje, pa strokovnjaki CDC priporočajo, da v prostorih, kjer se gibljejo tudi drugi ljudje, vedno nosijo masko in vzdržujejo ustrezno razdaljo do drugih.
Težavo predstavlja veliko ljudi v zaprtem prostoru
»Virus, ki povzroča bolezen COVID-19, se v zaprtih prostorih ladij hitro širi med ljudmi. Možnost okužbe na križarkah je zato visoka,« še opozarjajo.
Cepljenim potnikom poleg tega priporočajo še:
- testiranje od 1 do 3 dni pred vkrcanjem na ladjo,
- testiranje od 3 do 5 dni po zaključku križarjenja.
Za potnike, ki niso cepljeni, pa svetujejo samoizolacijo po križarjenju, ki naj traja 10 dni.
Kljub strogim varnostnim ukrepom na ladjah za križarjenje z različnih koncev sveta še vedno prihajajo poročila o širjenju okužb med potniki in člani posadke. Če vemo, da v primeru delta-seva virusa cepivo ščiti pred težjim potekom bolezni, ne pa nujno tudi pred samo okužbo in siceršnjimi (lažjimi) simptomi, je tako na mestu razmislek, ali se je v teh časih res nujno odpraviti na križarjenje, kjer potniki velik del potovanja preživijo v zaprtih prostorih ladje.
Vir: WebMD