Plavalčevo uho je drugi izraz za vnetje zunanjega ušesa (lat. otitis externa). Uporabljati se je začel zato, ker je tovrstno vnetje še posebej pogosto pri plavalcih. Poglejte, kaj morate vedeti o njem.
Zunanje uho oziroma sluhovod je del ušesa od ušesne odprtine do bobniča. Kadar je ta del ušesa izpostavljen vodi in vlagi, se v njem lahko razvijejo bakterije, ki povzročijo vnetje. Do njega najpogosteje pride pri otrocih in plavalcih.
Kaj vse lahko povzroči vnetje zunanjega ušesa
Pogost vzrok za vnetje zunanjega ušesa je plavanje v nečisti vodi. Poleg tega lahko do vnetja pride tudi zaradi:
- zadrževanja v toplih in vlažnih prostorih, kot so npr. notranji bazenski kompleksi,
- čiščenja ušes s prsti, vatiranimi palčkami in drugimi predmeti,
- poškodbe sluhovoda,
- suhe kože v sluhovodu,
- prisotnosti tujka v sluhovodu,
- prekomerne količine ušesnega masla.
Kako prepoznati vnetje zunanjega ušesa
Simptomi se lahko od osebe do osebe razlikujejo, a najpogostejši znaki vnetja zunanjega ušesa so naslednji:
- rdečica v sluhovodu,
- srbenje v sluhovodu,
- bolečina, ki jo zaznamo, če se s prstom dotaknemo sluhovoda ali če premikamo uhelj,
- rumen ali rumeno-zelen izcedek iz ušesa, ki je lahko neprijetnega vonja,
- otečene vratne bezgavke,
- slabši sluh,
- občutek »polnega« ušesa,
- povišana telesna temperatura.
Zdravljenje vnetja zunanjega ušesa
Zdravljenja vnetega zunanjega ušesa oziroma sluhovoda se ne lotevajte sami z domačimi pripravki. Ker gre za bakterijsko vnetje, je učinkovito samo zdravljenje z antibiotiki – najpogosteje antibiotičnimi kapljicami.
Praskanje in poskusi čiščenja sluhovoda z vatiranimi palčkami lahko stanje dodatno poslabšajo. Če z zdravljenjem predolgo odlašate, se lahko vnetje razširi še na druge dele ušesa ter povzroči zaplete, ki zahtevajo bolnišnično zdravljenje.
Nezdravljeno vnetje zunanjega ušesa lahko vodi v ponavljajoča se kronična vnetja.
Tako lahko zmanjšate možnosti za plavalčevo uho
Možnosti, da bi prišlo do vnetja zunanjega ušesa, lahko najbolj zmanjšate tako, da ohranjate ušesa čim bolj suha ter se izogibate plavanju v nečisti vodi. Še zlasti, če ste nagnjeni k vnetju ušes, je priporočljivo, da med plavanjem in tuširanjem uporabljate zaščito – čepke, ki ščitijo pred vstopom vode v uho.
Možnost, da bi v sluhovod zanesli bakterije, zmanjšate tudi, če v ušesa ne segate s prsti, vatiranimi palčkami in drugimi predmeti.
Po plavanju posušite ušesa
Če med plavanjem in tuširanje v ušesa zaide voda, je priporočljivo, da sluhovode posušite. Vlažni sluhovodi so namreč odlično gojišče za bakterije.
Po plavanju ali tuširanju nagnite glavo na vsako stran, da voda odteče iz ušes. Medtem ko imate glavo nagnjeno, povlecite in nežno stresite uhelj, kar bo dodatno pomagalo pri odtekanju vode. Uhelj in vhod v sluhovod nato nežno obrišite s čisto brisačo.
Če pride do vnetja, se izogibajte vode
Zdravljenje vnetja zunanjega ušesa s kapljicami traja od 7 do 10 dni. V tem času je treba uho ščititi pred vodo in vlago, kar pomeni previdno tuširanje in umivanje las ter izogibanje plavanju.
Da vam vneto uho ne bi pokvarilo poletnega dopusta, je zato dobro, da se izogibate plavanju v nečisti vodi, po plavanju pa ušesa posušite po zgoraj opisanem postopku.
Vir: hopkinsmedicine.org