Poletje se vse hitreje približuje in prej kot bi mignili, bo tukaj. Misel na poletne dni mnogim na obraz riše nasmeh ter v misli privabi slike brezskrbnih dni, aktivnosti na prostem in počitnic ob morju. Toda poletje hkrati prinaša tudi veliko spremembo vsakodnevne rutine, še posebej za otroke in mladostnike. Ta nenaden prehod iz množice vsakodnevnih obveznosti v brezdelje in sprostitev lahko marsikomu predstavlja nepričakovan stres.
Leta 1967 sta psihiatra Thomas Holmes in Richard Rahe preučevala življenjske dogodke, ki povzročajo stres. Rezultat njune raziskave je lestvica SRRS (ang. Social Readjustment Rating Scale), ki razvršča 43 najbolj stresnih življenjskih dogodkov. Na vrhu seznama je smrt zakonca, medtem ko je poroka, ki je običajno pozitiven dogodek, na visokem sedmem mestu. Zanimivo je tudi, da se začetek ali konec šole pojavi na 27. mestu, kar je višje od dogodkov, kot so sprememba bivališča ali težave z nadrejenim, ki jih običajno štejemo za zelo stresne.
Zakaj je prehod v poletje lahko stresen
Sprememba rutine: ljudje smo bitja navade. Zanašamo se na naše vsakodnevne rutine, ki nam dajejo občutek stabilnosti in predvidljivosti.
Pomanjkanje strukture: tako otroci kot odrasli pogosto potrebujejo strukturo. Struktura namreč zmanjšuje negotovost, določa meje in ureja naše življenje. Medtem ko se mnogi mladi pritožujejo nad šolo, njena struktura pravzaprav pomaga hitro preživeti dneve. Nasprotno lahko nestrukturirani poletni dnevi privedejo do dolgočasja, kar je lahko stresno.
Zmanjšanje družabnosti: čeprav si mnogi predstavljajo poletje kot čas, poln zabave s prijatelji, je resnica ta, da se družbeni stiki v poletnem času pogosto zmanjšajo. Čas, ki ga preživimo stran od sodelavcev in sošolcev, lahko pomeni tudi manj druženja.
Kako obvladati stres med prehodom v poletje
Priznajte si, da ste pod stresom. Ne zavračajte in ne zanikajte možnosti, da vam je sprememba vsakodnevne rutine lahko prinesla stres, ter bodite razumevajoči tudi do partnerja in otrok, ki jim je nenadna obilica prostega časa morda prinesla drugačne občutke in razpoloženje, kot bi pričakovali.
Načrtujte aktivnosti. Otrokom organizirajte dejavnosti, kot so športne igre ali zabavni dogodki, ter načrtujte enodnevne izlete ali obisk prijateljev. Svoj in partnerjev urnik medtem zapolnite s kavo v mestu, aktivnostmi v naravi in kulturnimi dogodki, ki jih imate radi.
Poskrbite zase. Nič ni narobe, če si na začetku poletja vzamete več časa zase. Privoščite si dodaten spanec, pijte dovolj vode, uživajte zdrave obroke ter si brez slabe vesti vzemite čas za stvari, ki vam prinašajo veselje.
Dovolite si biti nepopolni. Se že na začetku poletja odpravljate na dopust in vas skrbi, ali boste s seboj vzeli vse, kar potrebujete? Vam spanec krati misel na to, ali ste vse v redu organizirali? Ne zahtevajte od sebe popolnosti. Tudi če se bo zgodilo, da boste kaj pozabili doma, se dopust zaradi tega ne bo spremenil v polom. Poleg tega od drugih ne pričakujete, da so vedno popolni, zakaj bi torej bili do sebe bolj strogi?
Vir: Psychology Today