Normalna barva blata je svetlo do temno rjava, vendar se lahko pojavi tudi v drugih odtenkih, največkrat zaradi zaužite hrane. Kljub temu je dobro spremljati barvo blata, saj lahko nekatere spremembe kažejo na bolezenske spremembe. Bledo ali svetlo rjavo blato lahko denimo nakazuje na težave z žolčnikom, jetri ali trebušno slinavko. V nadaljevanju preberite, kaj pomeni kaka barva blata, kaj je normalno in kdaj bi morali obiskati zdravnika.
Kakšna je normalna barva blata?
Blato je običajno temno ali svetlo rjavo, vendar vsi odtenki rjave štejejo za “normalne” barve blata. Ni neobičajno, da se barva blata spremeni, običajno zaradi prehranskih vzrokov.
Barva | Možni vzroki |
Svetlo rdeča | – Uživanje pese in hrane z rdečimi barvili.
– Krvavitev v spodnjem delu prebavnega trakta, običajno zaradi vnetne črevesne bolezni (IBD) ali hemoroidov. |
Črna | – Uživanje črnega sladkega korena, borovnic ali krvavic.
– Krvavitev v zgornjem delu prebavnega trakta (npr. želodec). – Jemanje železovih dodatkov, aktivnega oglja ali zdravil, ki vsebujejo bizmutov subsalicilat. |
Zelena | – Uživanje zelene hrane (npr. listnata zelenjava ali zeleni sokovi).
– Driska, ki povzroči hitro premikanje hrane skozi debelo črevo. |
Svetlo ali bledo rjava | Pomanjkanje žolča (tekočina, ki jo proizvajajo jetra) v blatu. |
Rumena | – Uživanje glutena.
– Malabsorpcija, običajno zaradi celiakije. |
Zelena barva blata
Zeleno obarvano blato je lahko povezano z vašo prehrano ali hitrostjo, s katero se hrana premika skozi vaše črevo. Možni vzroki so:
- Prehrana: Zelena barva blata je lahko posledica nečesa v vaši prehrani, kot je listnata zelena zelenjava ali zeleno živilsko barvilo. V blatu lahko opazite celo koščke zelenjavnih vlaknin, kot je ohrovt.
- Stanje, ko se hrana prehitro premakne iz želodca v tanko črevo, pogosto po operaciji želodca ali požiralnika.
- Gibalnost črevesja: Zelena barva blata lahko pomeni tudi, da se hrana premika skozi prebavni trakt prehitro, brez dovolj časa, da bi žolč obarval blato rjavo.
Oranžna barva blata
Oranžno blato lahko povzročijo:
- Prehrana: Beta-karoten je pigment, ki daje oranžni hrani njeno barvo. Oranžno blato lahko opazite, če ste nedavno jedli hrano, bogato z beta-karotenom, kot je korenje, buče ali sladki krompir. Hrana z oranžnimi barvili, kot so sladkarije ali gazirane pijače, lahko prav tako povzroči oranžno blato.
- Zdravje jeter: Pomanjkanje proizvodnje žolča v jetrih lahko povzroči oranžno blato. Medtem pa težave z jetri običajno vodijo do belega ali svetlo rjavega blata.
- Zdravila: Antibiotiki in antacidi, ki vsebujejo aluminijev hidroksid, so lahko vzrok za oranžno obarvano blato.
Rumena barva blata
Rumeno obarvano blato je pri dojenčkih, še posebej pri tistih, ki so dojeni, normalno. Odrasli pa lahko opazijo rumeno blato v naslednjih primerih:
- Celiakija: Če je blato rumeno ter mastno, oljnato in ima slabši vonj kot običajno, je to lahko znak celiakije. Celiakija je avtoimunska motnja, ki jo sproži gluten, in poškoduje tanko črevo.
- Prehrana: Barva blata se lahko spremeni po zaužitju določene hrane. Hrana, bogata z maščobami, lahko povzroči, da je blato bledo ali rumeno.
- Giardiaza: To je parazitska okužba, ki jo povzroča Giardia lamblia. Ljudje običajno dobijo giardiazo po zaužitju kontaminirane vode. Parazit lahko najdemo tudi v zemlji ali blatu. Drugi simptomi vključujejo bolečine v trebuhu, vročino, glavobol in bruhanje.
Belo ali svetlo rjavo blato
Svetlo rjavo blato je običajno posledica težave z žolčnim sistemom, ki vključuje žolčnik, jetra in trebušno slinavko. Jetra proizvajajo žolč, rumenkasto-rjavo tekočino, ki se shranjuje v žolčniku. Žolč se sprosti v želodec, kjer pomaga razgraditi maščobe iz hrane, ki jo zaužijete. Spojina v žolču, imenovana bilirubin, pomaga obarvati blato rjavo.
Pomanjkanje žolča in posledično bilirubina lahko povzroči bledo obarvano blato. Več zdravstvenih stanj lahko zmanjša količino žolča. Med takšna stanja sodijo:
- Alkoholni hepatitis: To je vnetje jeter, ki je posledica prekomernega uživanja alkohola. Zapleti alkoholnega hepatitisa vključujejo jetrno bolezen, odpoved jeter in podhranjenost. Običajno se zdravi z opustitvijo uživanja alkohola.
- Žolčni kamni: To so strjeni koščki bilirubina ali holesterola, ki se tvorijo v žolčniku in lahko blokirajo pretok žolča.
- Virusni hepatitis: Virusi hepatitisa A, B in C lahko povzročijo vnetje jeter. Hepatitis C je virusna okužba, ki lahko, če je nezdravljena, vodi do jetrne bolezni.
- Belo ali svetlo rjavo blato lahko povzročijo tudi nekatera zdravila: anabolični steroidi, antibiotiki, zeliščni dodatki, statini in nekatera protibolečinska sredstva.
Črno blato
Črno obarvano blato pri dojenčkih je lahko znak uživanja preveč hrane, kot so borovnice. Pri odraslih pa lahko nakazuje na resnejše težave. Možni vzroki zanj so:
- Krvavitev: Črno blato lahko kaže na krvavitev v zgornjem delu prebavnega trakta, vključno z želodcem ali prvim delom tankega črevesa, imenovanim dvanajstnik. Kri v zgornjem delu prebavnega trakta lahko blatu da katranasto konsistenco, kar je lahko posledica razjed, ran ali tumorjev.
- Prehrana: Borovnice ali krvavice lahko obarvajo blato črno, vendar konsistenca običajno ostane enaka.
- Zdravila: Črna barva sama po sebi ni vedno razlog za skrb. Aktivno oglje in železovi dodatki lahko povzročijo črno blato.
Rdeče blato
Nekatera hrana, kot sta pesa in rdeči želatinasti izdelki, lahko povzročijo rdečkasto blato. Svetlo rdeča barva je pogosto znak krvavitve v spodnjem delu prebavnega trakta.
Krvavitve lahko povzročijo:
- Analna fisura: To je razpoka ali raztrganina v tkivu, ki obdaja anus.
- Analni, kolorektalni ali rektalni rak.
- Divertikularna bolezen: Pojavi se, ko se divertikli (izbokline v debelem črevesu) vnamejo ali okužijo.
- Hemoroidi: Nastanejo, ko se vene v anusu ali spodnjem delu rektuma razširijo.
- Chronova bolezen in ulcerozni kolitis (vnetje debelega črevesa).
- Bakterijska okužba želodca in črevesja.
- Proktitis oziroma vnetje anusa in rektuma.
Kdaj poiskati zdravniško pomoč
Sprememba barve blata ni vedno nujna situacija. Obrnite se na zdravstvenega strokovnjaka, če je barva vašega blata spremenjena več kot nekaj dni.
Takoj poiščite zdravniško pomoč, če opazite črno, katranasto blato, kri v blatu, omotico, zlatenico ali če bruhate kri.
Vir: Health.com