Znebite se škodljivih kemikalij v oblačilih

Hitra moda je v zadnjih letih deležna vse več kritik na račun netrajnostnih praks. Čeprav potrošnikom omogoča sledenje modnim trendom po dostopnih cenah, je cena, ki jo za to plačujejo okolje in zdravje ljudi, visoka. Podrobnejši vpogled v prakse industrije hitre mode razkriva uporabo strupenih kemikalij, ki imajo lahko dokazano škodljive posledice na žive organizme, tudi ljudi.

Kemikalije v oblačilih

V postopku izdelave oblačil hitre mode proizvajalci uporabljajo škodljive kemikalije, kot so sintetične barve – te pogosto vsebujejo težke kovine – in druge strupene snovi, vključno s formaldehidom.

Toda proizvodnja je le zaključna faza izdelave oblačil. Uporaba škodljivih kemikalij se začne že mnogo prej. Na plantažah bombaža pridelovalci uporabljajo pesticide, vlakna iz umetnih materialov, kot je poliester, pa so izdelana iz surove nafte.

Osupljive številke

Po podatkih organizacije earth.org je vsako leto proizvedenih več kot 100 milijard novih kosov oblačil, pri čemer približno 92 milijonov ton teh izdelkov konča na odlagališčih. Tam se razkrajajo, strupene snovi in mikroplastika pa se sproščajo v zrak ter izpirajo v vodo, s čimer vstopajo v vodni krog in žive organizme. Mikroplastiko so strokovnjaki med drugim našli celo na neposeljenih delih Zemlje in tudi v človeških zarodkih.

Najbolj problematične kemikalije v oblačilih

Preverite, katere so najpogosteje uporabljene in tudi sicer najbolj problematične kemikalije, ki jih lahko najdemo v tkaninah oblačil.

Bromirana barvila iz azobenzena

Bromirana disperzivna barvila iz azobenzena (t. i. “azo barvila”) omogočajo izdelavo barvitih poliestrskih oblačil. Zaradi naslednjih lastnosti je poliester eden najbolj široko uporabljanih materialov v industriji oblačil: nizka cena, trpežnost, odpornost na gubanje ter ohranjanje oblike. Poliestrska vlakna se uporabljajo za oblačila, ki so v celoti izdelana iz poliestra, lahko pa se tudi mešajo z naravnimi vlakni.

Težave, ki jih lahko povzročajo “azo barvila”: možnost draženja kože.

Belila

Ena od raziskav je pokazala, da lahko oblačila priljubljenih znamk hitre mode vključujejo nevarne ravni strupenih kemikalij, vključno z belili.

Težave, ki jih lahko povzročajo belila: povečano tveganje za raka, možnost težav pri razvoju otrok, težav s kožo in težav s prebavili.

Kupovanje oblačil

Težke kovine

Težke kovine se v modni industriji najpogosteje uporabljajo v postopkih barvanja tkanin in tiskanja na tkanine. Pri barvanju se uporabljajo težke kovine, kot so antimon, kadmij, svinec, živo srebro in krom.

Težave, ki jih lahko povzročajo težke kovine: možnost nevroloških težav, težav z delovanjem pljuč, jeter in ledvic, možen vpliv na sestavo krvi.

Per- in polifluoroakilne snovi (PFAS)

Per- in polifluoroakilnim snovem (PFAS) nekateri pravijo tudi »večne kemikalije«, saj so izjemno trajne in v naravnem okolju zelo počasi razpadajo. V tekstilni industriji se uporabljajo za izdelavo vodoodbojnih tkanin, tkanin, odpornih na umazanijo, ter tkanin, odpornih na ogenj.

Raziskava Univerze v Torontu je pokazala, da približno eno od petih oblačil in dodatkov za otroke, odrasle in nosečnice vsebuje povišano raven snovi, kot so svinec, PFAS in ftalati. Tipično jih najdemo v dežnih in pohodniških oblačilih, oblačilih za jogo in drugih.

Težave, ki jih lahko povzročajo PFAS: vse bolj postaja izražena skrb, da so te kemikalije strupene in se lahko nabirajo v krvi.

Ftalati

Ftalati so skupina kemikalij, ki se pogosto uporablja v oblačilih hitre mode za povečanje prožnosti in trpežnosti plastičnih materialov. Običajno se uporabljajo v kombinaciji z gumo za tisk slik na oblačila ter za mehčanje materialov.

Težave, ki jih lahko povzročajo ftalati: znano je, da so ftalati motilci endokrinih procesov, odkrite so bile tudi povezave med ftalati in ADHD-jem, astmo, diabetesom, rakom dojk in reproduktivnimi težavami.

Volatilne organske spojine (VOC)

Volatilne organske spojine (VOC) se pogosto uporabljajo kot topila v proizvodnji barvil. Ko nosimo oblačila, ki so bila obdelana z volatilnimi organskimi spojinami, lahko pride do njihovega vdihavanja.

Težave, ki jih lahko povzročajo volatilne organske spojine: za benzen, ki prestavlja pogosto vrsto VOC, je znano, da lahko povzroča raka. Kljub temu se še vedno uporablja v proizvodnji plastike, barvil, detergentov in pesticidov.

Formaldehid

Formaldehid se uporablja predvsem za izdelavo smol, ki se v tekstilni industriji uporabljajo z namenom enostavnejše nege oblačil, saj zmanjšujejo gubanje oblačil. Uporabljajo se tudi za preprečevanje plesnenja oblačil med transportom, zmanjševanje bledenja barv ter doseganje antimikrobnega učinka.

Težave, ki jih lahko povzroča formaldehid: dolgotrajna izpostavljenost formaldehidu lahko povzroči težave s kožo in respiratorne težave, poleg tega je formaldehid tudi znana kancerogena snov.

Nonilfenol etoksilati (NPEO)

Nonilfenol etoksilati se v tekstilni in obutveni industriji uporabljajo kot čistilno sredstvo ter kot sredstva za emulzifikacijo.

Težave, ki jih lahko povzročijo nonilfenol etoksilati: gre za znane endokrine motilce, ki lahko povzročajo motnje v delovanju hormonskega sistema. Leta 2016 je Evropska komisija omejila uporabo kemikalij NPEO na področju tekstila. Kljub temu se še vedno uporabljajo v drugih državah ter v industriji usnja.

Bombaž

Pesticidi

Pridelava bombaža pogosto vključuje uporabo velikih količin pesticidov za zaščito pred škodljivci in povečanje hektarnega donosa.

Težave, ki jih lahko povzročajo pesticidi: možnost večjega tveganja za raka in neplodnost pri pridelovalcih, ki pogosto prihajajo v stik s pesticidi.

Neznane kemikalije in strupena barvila

Poleg naštetih znanih, zdravju potencialno škodljivih snovi, se v industriji oblačil uporabljajo tudi številne druge kemikalije, še zlasti v državah tretjega sveta z ohlapno ali celo neobstoječo regulacijo. Mnoge barve, ki se uporabljajo v modni industriji, so pridobljene iz nafte.

Kako zmanjšati izpostavljenost kemikalijam v oblačilih

Če želite zmanjšati izpostavljenost potencialno škodljivim kemikalijam v oblačilih, strokovnjaki svetujejo izogibanje oblačilom, izdelanim iz umetnih materialov. Namesto tega izbirajte oblačila, izdelana iz organskega bombaža, lana, organske konoplje in volne, barvana z naravnimi barvili in brez potiska.

Pri nakupovanju oblačil bodite pozorni na certifikate, ki potrjujejo organsko pridelavo tkanin ter ekološko sprejemljive postopke predelave.

Kupujte kakovostna, trajnostno izdelana oblačila ter se izogibajte izdelkom hitre mode, pri katerih je že nizka cena jasen znak, da takšna oblačila ne morejo biti kakovostna in izdelana na trajnosten način.

Vir: Million Marker