Vitamin B12 sodi med esencialne vitamine, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje človeškega telesa oziroma procesov, ki vključujejo osrednji živčni sistem, DNK in rdeče krvničke. Telo samo ne more proizvesti dovolj vitamina B12, zato ga je treba zaužiti s prehrano ali s prehranskimi dodatki. Tveganju za pomanjkanje vitamina B12 so še posebej podvrženi ljudje, ki ne uživajo mesa. Preverite, kateri so znaki pomanjkanja in kolikšna je priporočena dnevna količina tega vitamina.
Koliko vitamina B12 morate dnevno zaužiti?
Človek potrebuje vitamin B12 skozi vse življenje. Naslednji seznam prikazuje minimalne potrebne dnevne količine v mikrogramih (mcg) glede na starost.
- Od rojstva do 6. meseca: 0,4 mcg
- Od 7. do 12. meseca: 0,5 mcg
- Od 1. do 3. leta: 0,9 mcg
- Od 4. do 8. leta: 1,2 mcg
- Od 9. do 13. leta: 1,8 mcg
- Od 14. leta naprej: 2,4 mcg
Navedene so minimalne količine, pri katerih še ne pride do pomanjkanja tega vitamina v telesu. Za zdravo življenje je za odrasle priporočena naslednja količina.
- Odrasli moški: 5,94 mcg
- Odrasle ženske: 3,78 mcg
Pri ženskah se med nosečnostjo in dojenjem potreba po vitaminu B12 še nekoliko poveča. Pomanjkanje je lahko zelo nevarno tako za mater kot za otroka.
Pomanjkanje vitamina B12 v času nosečnosti je namreč povezano z neželenimi posledicami, kot so razvojne nepravilnosti pri otrocih in s preeklampsijo, nosečnostno boleznijo, ki se kaže z visokim krvnim tlakom in beljakovinami v urinu ter velja za enega glavnih vzrokov obolevnosti in umrljivosti mater in novorojenčkov.
Glavni razlogi za pomanjkanje vitamina B12
Na pomanjkanje vitamina B12 vplivajo številni dejavniki. Na nekatere med njimi človek nima vpliva. Trije glavni razlogi pomanjkanja so naslednji:
- Avtoimune bolezni, zaradi katerih tanko črevo ne more absorbirati vitamina B12.
- Težave z absorpcijo zaradi poškodb ali operacij na prebavilih.
- Premajhen vnos vitamina B12 zaradi neuživanja rdečega mesa, rib, perutnine, jajc in mlečnih izdelkov.
- Dolgotrajno jemanje nekaterih zdravil, ki lahko zmanjšujejo absorpcijo vitamina B12.
- Prekomerno uživanje alkohola in nekaterih drog, kot so metamfetamini.
Znaki pomanjkanja vitamina B12
Najpogostejši znaki pomanjkanja tega pomembnega vitamina so:
- utrujenost,
- bleda koža,
- bleda koža na notranji strani očesnih vek,
- hitra zadihanost pri telesnih aktivnostih,
- suhe ustnice.
Pojavijo se lahko tudi nevrološki simptomi:
- omotica,
- težave s spominom,
- glavoboli,
- mravljinčenje v okončinah,
- težave s hojo.
Pomembno: pomanjkanje vitamina B12 lahko vodi tudi v neozdravljive poškodbe živčnega sistema.
Ugotavljanje pomanjkanja
Diagnosticiranje pomanjkanja vitamina B12 poteka s pregledom krvi.
- Raven seruma B12 pod 200 pikogramov na mililiter (pg/ml) pomeni pomanjkanje.
- Raven seruma B12 med 200 in 300 pg/ml pomeni nizko raven s tveganjem za pomanjkanje. Do 40 % zahodne populacije ima takšno nizko raven vitamina B12.
- Raven seruma B12 nad 300 pg/ml velja za normalno, čeprav se pri nekaterih ljudeh lahko tudi pri takšni količini še vedno pojavljajo nekateri znaki pomanjkanja tega vitamina.
Simptomi pomanjkanja vitamina B12 se prekrivajo s simptomi mnogih drugih bolezni, zato je pomembno, da se v primeru suma na pomanjkanje posvetujete z zdravnikom, ki vas bo napotil na ustrezne preiskave krvi.
Preventiva in zdravljenje
Če ne uživate hrane živalskega izvora oziroma se prehranjujete z živili, ki ne vsebujejo (dovolj) vitamina B12, je nujno uživanje ustreznega prehranskega dopolnila. Predoziranje ni mogoče, saj telo ne shranjuje presežnih količin tega vitamina oziroma jih izloči z urinom.
Če vam vitamina B12 primanjkuje zaradi težav s prebavili oziroma nezadostne absorpcije, vam bo zdravnik predpisal injekcije.
Vir: Health.com