Ustekleničena voda vsebuje četrt milijona plastičnih delcev na liter

Liter ustekleničene vode iz plastenke v povprečju vsebuje skoraj četrt milijona delcev mikroplastike ter mikroskopsko majhnih, nevidnih delcev nanoplastike. Raziskovalci, ki so prišli do te ugotovitve, so dejali, da so začeli piti manj vode iz plastenk.

Ustekleničena voda

Prvič v zgodovini je raziskovalcem uspelo zaznati nevidne delce nanoplastike v vodi iz plastenk. To jim je omogočila uporaba mikroskopa z dvema laserjema. Da je v vodi iz plastenk veliko mikroskopskih delcev plastike, so sicer že dolgo domnevali, a šele raziskovalcem z Univerze Columbia in Univerze Rutgers (ZDA) je to uspelo tudi dokazati.

V petih vzorcih ustekleničene vode znanih blagovnih znamk so našteli od 110.000 do 400.000 delcev ali v povprečju 240.000 delcev na liter.

Kaj je nanoplastika

Nanoplastični delci merijo manj kot 1 mikrometer oziroma manj kot 0,001 milimetra. Za primerjavo, tanek človeški las meri približno 80 mikrometrov oziroma 0,08 milimetra.

Dosedanje raziskave so se osredotočale na večje delce, ki jih imenujemo mikroplastika. Ti lahko merijo od 1 mikrometra do 5 mikrometrov. Tokratna raziskava pa je pod drobnogled vzela nanoplastiko oziroma delce, manjše od 1 mikrometra. Izkazalo se je, da je teh v ustekleničeni vodi od 10 do 100-krat več kot delcev mikroplastike.

Večina delcev prihaja iz same plastenke in filtrov, ki se uporabljajo v postopku reverzne osmoze za odstranjevanje nečistoč iz vode, je dejala vodja raziskave Naixin Qian.

Qian sicer ni želela razkriti blagovnih znamk vode, saj želijo prej preveriti še več drugih blagovnih znamk ustekleničene vode. Dejala je le, da gre za 5 razširjenih blagovnih znamk v Združenih državah Amerike.

Ali nanoplastika ogroža zdravje?

Raziskovalci za zdaj še ne morejo odgovoriti na vprašanje, ali in kako nanoplastika škoduje zdravju. Znano je sicer, da lahko delci nanoplastike vstopijo v tkiva sesalcev (tudi ljudi), raziskovalne ekipe pa se zdaj ukvarjajo z iskanjem odgovora na vprašanje, kaj se v tem primeru dogaja v celicah.

Odziv proizvajalcev

Mednarodno združenje proizvajalcev ustekleničene vode se je odzvalo s sporočilom, da trenutno ni standardizirane metode za merjenje nanoplastike, hkrati pa tudi ne znanstvenega konsenza o možnih vplivih nano- in mikroplastike na zdravje. »Medijska poročanja o teh delcih v pitni vodi zato le po nepotrebnem strašijo potrošnike,« so še zapisali v izjavi.

Avtorji raziskave zmanjšali uživanje vode iz plastenk

Vsi štirje avtorji raziskave – Naixin Qian, Phoebe Stapleton, Wei Min in Beizhan Yan so po teh ugotovitvah začeli piti manj vode iz plastenk. Namesto tega več posegajo po vodi iz pipe. A tudi ta ni nujno brez nanoplastike, če se v vodovodnem sistemu uporabljajo filtri s plastičnimi membranami. »Enostavno ni mogoče zmagati,« je zaključila Stapleton.

Vir: Euronews