Če spremljate objave na družbenih omrežjih, ste v zadnjih letih najbrž zasledili trend potapljanja v ledeno mrzlo vodo, kar naj bi imelo številne blagodejne učinke na telo. Podobno naj bi veljalo tudi za namakanje v vroči vodi. Kaj od tega pa je res? Preverite 5 dejstev.
1. Potapljanje v ledeno mrzlo vodo
Ena od raziskav kaže, da lahko potapljanje v ledeno mrzlo vodo pomaga uravnavati krvni tlak, izboljšati razpoloženje in spopadati se z depresijo. V ozadju so številni mehanizmi, vključno z zmanjševanjem vnetij ter stimulacijo vagusnega živca, ki lahko upočasni srčni utrip ter pomaga telesu, da se umiri.
Druge raziskave so ugotovile povezavo med potapljanjem v ledeno mrzlo vodo ter zmanjševanjem telesne maščobe in povečano občutljivostjo na insulin.
Kljub domnevnim ugodnim učinkom pa velja upoštevati, da potapljanje v ledeno mrzlo vodo prinaša tudi nekatera tveganja. Ekstremen mraz lahko v prvih 30 sekundah po potopitvi povzroči šok za telo, zaradi česar se v tem času povišajo krvni tlak, srčni utrip in hitrost dihanja. Ljudem, ki imajo težave s srcem in ožiljem, zato strokovnjaki odsvetujejo takšne temperaturne šoke. Poleg tega obstaja tudi nevarnost utopitve, saj lahko zaradi mraza pride do krčev v okončinah.
2. Vroča kopel
Vroča kopel je mnogo prijetnejša od potapljanja v ledeno mrzlo vodo, hkrati pa ima tudi ta nekatere ugodne učinke na zdravje in počutje predvsem srca in ožilja. Ko je telo izpostavljeno vroči vodi, se v njem sprožijo podobni procesi kot pri telesni vadbi. Poveča se pretok krvi v okončine, kar obremeni srce in ožilje ter okrepi kardiovaskularni sistem na podoben način kot vadba.
Poleg tega lahko vroča kopel pomaga zmanjšati raven anksioznosti in stresnih hormonov.
Za ugoden učinek na srce in ožilje je priporočeno, da si privoščite 30 minut kopeli v vodi, ki je ogreta na 39 °C. Že 15-minutna kopel v vodi, ogreti na približno 35 °C, lahko pomaga, da se sprostite ter izboljšate svoje razpoloženje.
3. Potapljanje obraza v ledeno mrzlo vodo
Trend potapljanja obraza v ledeno mrzlo vodo, ki se je začel na družbenem omrežju TikTok, naj bi pomagal zmanjševati anksioznost. Čeprav bi ob omembi TikToka marsikdo zmajal z glavo, pa znanost pravi, da lahko ta metoda prav zares deluje. Mrzla voda namreč aktivira parasimpatetični živčni sistem, s čimer sproži biološki odziv, ki telesu sporoča, naj se umiri.
Podoben učinek kot potapljanje obraza v ledeno mrzlo vodo naj bi imelo tudi umivanje obraza z mrzlo vodo ali polaganje mrzlih obkladkov na vrat.
4. Namakanje nog
Namakanje nog v topli vodi je ne samo prijetno, temveč lahko tudi pomaga izboljšati spanec in zmanjševati bolečine. Po topli kopeli nog se namreč telesna temperatura zniža, kar lahko pripomore k boljšemu spancu. Dodatno je ena od raziskav pokazala, da lahko namakanje nog v topli vodi pomaga zmanjšati bolečine zaradi menstruacije.
5. Plavanje
Plavanje je odličen način rekreacije za krepitev srčno-žilnega sistema. Njegova največja prednost pred ostalimi aerobnimi aktivnostmi je v tem, da znatno manj obremenjuje sklepe.
Ena od raziskav je pokazala tudi na ugodne učinke plavanja na možgane: povečan pretok krvi med plavanjem naj bi pomagal izboljšati kognitivne sposobnosti starostnikov.
Posebej koristno naj bi bilo plavanje v hladnejši vodi, saj združuje koristi aerobne vadbe in ugodne učinke hladne vode na telo, kot smo jih opisali v razdelku o blagodejnih učinkih potapljanja v ledeno mrzlo vodo.
Vir: WebMD