Porjavela koža je lahko privlačna in modna, toda v resnici porjavelost – še zlasti močna – predstavlja poškodbo kože. »Porjavelost ni nič drugega kot odziv vašega telesa na poškodbo [kože, op.p.],« pojasnjuje dermatologinja dr. Elisabeth Bahar Houshmand.
Ko se sončimo, torej zavestno izpostavljamo svoje zdravje. Pri čemer ne gre zgolj za opekline in poškodovano kožo. Podatki za ZDA kažejo, da bo približno eden od petih Američanov v svojem življenju zbolel za kožnim rakom.
Opekline zaradi izpostavljenosti kože soncu so nevarne v vseh starostnih obdobjih. Po navedbah strokovnjakov lahko že samo en primer hujše opečenosti zaradi sonca v času zgodnjega otroštva ali odraščanja skoraj podvoji tveganje, da bo oseba kasneje zbolela za melanomom, najnevarnejšo obliko kožnega raka.
Kateri deli telesa so najbolj izpostavljeni?
Najpogostejši deli telesa, ki jih opeče sonce, so obraz, roke, ramena in vrat. Majica s kratkimi rokavi tako še zdaleč ne ščiti pred škodljivimi učinki izpostavljanja močnemu soncu. Nujno je vsaj še pokrivalo, ki poleg obraza ščiti tudi vrat (širok poletni klobuk ali čepica s ščitnikom za vrat), roke pa lahko zaščitimo z lahko majico z dolgimi rokavi. V naših krajih so majice z dolgimi rokavi za zaščito pred soncem še redke, medtem ko so npr. v Avstraliji in nekaterih delih ZDA že skorajda obvezna oprema za obisk plaže v času najmočnejšega sonca.
Kaj pa kreme za sončenje?
Kreme za sončenje z zaščitnim faktorjem (SPF) 30 ali višjim ščitijo kožo pred nevarnimi sončnimi žarki, a le, če nanos redno obnavljamo. Ne glede na to, kaj zagotavlja proizvajalec – nekateri obljubljajo odpornost na vodo in znoj – je priporočljivo nanos obnoviti po vsakem prihodu iz vode ter vsake 2–3 ure aktivnosti, med katero se znojimo.
“nobena stopnja porjavelosti ne ščiti pred sončnimi opeklinami.”
Ali porjavela koža ščiti pred opeklinami?
Pogosto je prepričanje, da so sončni žarki nevarni le na začetku poletja, dokler koža ne porjavi. Strokovnjaki opozarjajo, da nobena stopnja porjavelosti ne ščiti pred sončnimi opeklinami. Tudi če imamo porjavelo kožo, se moramo torej še vedno ščititi pred soncem z oblačili, pokrivali in kremo za sončenje.
Nobeno izpostavljanje močnemu soncu ni varno
Dokaj pogosto je tudi prepričanje, da je sončenje varno ali celo zdravo, dokler ne pride do opeklin. A strokovnjaki so tudi tukaj jasni – nobeno izpostavljanje soncu med 10. in 16. uro, ko je to najmočnejše, ni varno, kaj šele zdravo.
Porjavelost in opekline poškodujejo vašo kožo. Bolj kot porjavite in večkrat, ko doživite opekline, več škode skozi čas doživi vaša koža, kar se kaže v njenem prezgodnjem staranju, starostnih pegah, gubanju in tveganju za nastanek kožnega raka.
Vir: WebMD