Zimski čas pri mnogih ljudeh povzroči težave s kožo. Nizke temperature in suh zrak lahko povzročijo ekcem, ki se kaže v obliki suhih, rdečih lis ter bolečih razpok na členkih in konicah prstov. Ali kot pojasnjuje Julia Tzu, dr. med., klinična asistentka na oddelku za dermatologijo na Medicinski fakulteti Univerze v New Yorku: “Naša koža se nenehno odziva na okolje. Pozimi na severni polobli vlažnost zraka močno pade, temperature pa se znižajo, kar povzroča ekstremno sušenje kože.”
Tudi stanje drugih kožne bolezni se lahko pozimi poslabša. Mraz in veter lahko sprožita rdečico oziroma rozaceo. Prav tako lahko nizke temperature poslabšajo stanje luskastih izpuščajev oziroma seboroičnega dermatitisa, o povečanih težavah v hladnejših mesecih pa je v eni od raziskav poročala tudi več kot polovica ljudi z luskavico (psoriazo).
Kaj je tisto, kar poslabšuje stanje kože pozimi
Stvari, ki jih počnemo, da nas pozimi ne bi zeblo, lahko sprožijo težave s kožo.
- Ogrevanje prostorov znižuje vlažnost zraka v prostorih in izsušuje kožo.
- Umivanje z vročo vodo, ki tako zelo prija, ima prav tako sušilni učinek.
- Drgnjenje telesa z brisačo lahko natrga zgornji sloj kože.
- Razkuževanje rok z alkoholnim razkužilom močno izsušuje kožo na dlaneh.
- Topla volnena in sintetična oblačila lahko dražijo občutljivo kožo.
- Marsikdaj so za izsuševanje kože krivi tudi izdelki za nego, zato bodite pozorni, da ne uporabljate takšnih, ki vsebujejo alkohol (npr. toniki ali vodice po britju).
“Izogibajte se čemur koli dražilnemu,” pravi dermatologinja Tzu. Če poleti uporabljate retinoid, pozimi zmanjšajte njegovo uporabo. Izogibajte se ali zmanjšajte tudi uporabo izdelkov s sestavinami, kot so vitamin C, glikolna kislina, beta hidroksi- ali alfa hidroksi-kisline in retinoli ter sredstvom za piling kože.”
Kaj lahko izboljša stanje vaše kože
Ko je vaša koža suha in luskasta, ste le še korak oddaljeni od srbenja in pekočega občutka. Za ublažitev težav lahko storite naslednje.
Osredotočite se na regeneracijo vrhnjega sloja kože. Iščite izdelke s sestavinami, kot so ceramidi, maščobe, glicerin, hialuronska kislina in vitamin B5 (znan tudi kot pantenol). Namesto redkejših losjonov raje izberite gostejše kreme in mazila v tubi ali lončku.
Zimska preventiva za zdravo kožo
Ko temperature padejo, vaša koža nujno potrebuje dodatno vlaženje ter zaščito pred neugodnimi vplivi mraza in suhega zraka.
- Če uporabljate dišeče izdelke za nego kože, v zimskem času raje uporabljajte nedišeče različice ali izdelke za občutljivo kožo. Pomaga lahko tudi uporaba detergenta za pranje perila, ki ne vsebuje dišav.
- Nosite več slojev oblačil iz 100-odstotnega bombaža in z njimi pokrijte čim več kože, ko greste ven. Manjša izpostavljenost hladnemu zraku pomeni manjše sušenje. Tudi doma uporabljajte naravne materiale (tako za oblačila kot za posteljnino).
- Pri pomivanju posode in uporabi drugih čistil nosite rokavice.
- Če je zrak v vašem domu suh – priporočena vlažnost v bivalnih prostorih znaša med 40 in 60 odstotki – uporabite vlažilec zraka.
- Umivajte se z mlačno vodo – ne vročo. Kožo le nežno osušite z brisačo in je ne drgnite do suhega.
- Pri preživljanju časa na prostem, še posebej v gorah in na smučiščih, ne pozabite na UV-zaščito. Sončni žarki vas lahko opečejo tudi pozimi!
- Sonce v zmernih količinah sicer koristi koži. Raziskave so pokazale, da lahko vitamin D, ki se v telesu tvori, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom, pomaga pri ekcemu in luskavici.
- V primeru težav s kožo ne odlašajte z ukrepanjem. Najprej si pomagajte z vlažilnim mazilom, če pa težave po enem tednu ne izginejo, se posvetujte z zdravnikom.
Vir: WebMD