Kava vsebuje kofein, toda ali ste vedeli, da lahko slednjega vsebujejo tudi drugi napitki ter celo nekatera živila in zdravila? Po nekaterih podatkih več kot polovica odraslih vsak dan zaužije vsaj nekaj kofeina. Kdaj pa je kofeina lahko preveč? Preverite v nadaljevanju.
Količina kofeina se lahko od napitka do napitka zelo razlikuje. Za večino odraslih velja, da do 400 miligramov kofeina dnevno ne povzroča neželenih stranskih učinkov. To pomeni, da lahko na dan zaužijete približno 4 skodelice kave ali dve pločevinki energijskega napitka.
Medtem ko zdravim ljudem uživanje kofeina v zmernih količinah praviloma ne povzroča težav, pa lahko preveč zaužitega kofeina med drugim povzroči naslednje stranske učinke:
- hitro bitje srca,
- glavobol,
- povišan krvni tlak,
- težave s spanjem,
- drgetanje mišic (tremor).
Mladostnikom in mlajšim odraslim strokovnjaki svetujejo previdnost pri uživanju kofeina, še zlasti s pitjem energijskih pijač, saj lahko z njimi hitro prekoračijo najvišjo priporočeno dnevno količino kofeina. Otrokom pa je uživanje kofeina v celoti odsvetovano.
Uživanje kofeina je odsvetovano tudi ljudem, ki so občutljivi na njegove učinke, ter osebam, ki imajo določene zdravstvene težave in/ali uživajo določena zdravila. Še zlasti se mu morajo izogibati posamezniki z visokim krvnim tlakom (hipertenzijo).
Ne samo kava in energijske pijače
Kofeina ne najdemo samo v kavi in energijskih pijačah. Zaužijemo ga lahko tudi z nekaterimi drugimi napitki in hrano, kot so kola, nekatere vrste pravega čaja, čokolada, čokoladni bonboni, slaščice in nekateri prehranski dodatki.
Vsebujejo ga lahko tudi nekateri aditivi, ki se uporabljajo v prehrambni industriji, kot so gvarana, maltodekstrin, niacin, pantotenska kislina, tavrin, teanin, tirozin in še nekateri drugi.
Najbolj nevaren je kofein v prahu ter v obliki kofeinske tekočine, saj gre v tem primeru za koncentrirani kofein. Če zaužijemo eno čajno žličko kofeina v prahu, je enako, kot če bi spili 28 skodelic kave – kar je daleč nad še priporočeno količino.
Odtegnitveni simptomi
Ob nenadnem zmanjšanju ali prenehanju uživanja kofeina se lahko pojavijo odtegnitveni simptomi v obliki glavobolov, utrujenosti in težav s koncentracijo.
Če se odločite za zmanjšanje ali popolno abstinenco, strokovnjaki zato priporočajo, da postopno zmanjšujete dnevno zaužito količino kofeina. Prav tako bodite pozorni na kofein v drugih napitkih in hrani ter v zdravilih, kot so nekatere protibolečinske tablete. Če ste navajeni na pitje pravega čaja, slednjega zamenjajte z zeliščnim čajem. Če pa si težko zamislite, da bi se odrekli okusu kave, na prodajnih policah pobrskajte za brezkofeinskimi nadomestki. Nekateri so tako okusni kot prava kava.
Vir: Mayo Clinic