Ali lahko višje temperature povzročijo, da slabše spimo? Odgovor je: da. Raziskava je pokazala, da je toplejše vreme povezano z nižjo učinkovitostjo spanja.
Druga raziskava je razkrila povezavo med krajšim časom spanja ter daljšimi pomladnimi in poletnimi dnevi. Natančna analiza petih drugih študij pa je postregla z vzročno zvezo med toplejšim vremenom in slabšo kakovostjo spanja, pri čemer so za vpliv višjih temperatur še posebej dovzetni ljudje, ki imajo že sicer težave z nespečnostjo.
Zakaj temperatura vpliva na spanje
Ko zaspimo, se temperatura telesa naravno zniža. Višje temperature lahko zmotijo ta proces, zato se lahko zgodi, da v toplejšem okolju težje zaspimo, ko nam to vendarle uspe, pa je spanec manj kakovosten.
Pomanjkanje spanja je lahko tudi sprožilec nekaterih duševnih težav, pri čemer obstajajo indici, da bi lahko višja temperatura in s tem nižja kakovost spanja vplivala tudi na prehajanje med depresivno in manično fazo bipolarne motnje.
Kaj lahko naredimo za boljši spanec v toplejših mesecih
Ljudem, ki že sicer slabše prenašajo višje temperature, se je ob branju zgornjih vrstic morda (znova?) prikradla v misli ideja o selitvi v hladnejše kraje, sicer pa lahko za boljši spanec v toplejšem obdobju leta marsikaj naredimo tudi brez drastičnega spreminjanja življenjskega okolja.
1. Pred spanjem se ohladite. Tuširanje s hladnejšo vodo lahko pomaga znižati telesno temperaturo. Poleg tega znižanja telesne temperature se bo s tem v možganih ustvarila tudi povezava med večernim tuširanjem s hladnejšo vodo in spanjem, kar bo pripomoglo k temu, da boste lažje zaspali.
2. Telesne aktivnosti prestavite na jutro. Telesna vadba namreč dvigne temperaturo telesa. Če ste aktivni zjutraj, ima to kar tri koristi:
- dan začnete polni energije,
- vadba zjutraj, ko še ni tako vroče, je prijetnejša,
- zvečer se bo vaše telo lažje ohladilo in pripravilo na spanje.
3. Odpravljajte se spat in vstajajte vedno ob isti uri. Daljši poletni dnevi zlahka privedejo do tega, da se v posteljo odpravite kasneje. Toda strokovnjaki priporočajo, da lahko za kakovosten spanec veliko naredimo tudi z doslednim vzdrževanjem spalne rutine ali z drugimi besedami, da se v posteljo odpravimo vsak večer ob isti uri ter vstajamo vsako jutro ob istem času.
Opažate podobno tudi pri sebi?
Če tudi sami opažate spremembo v kakovosti spanja, ko se začnejo temperature dvigati, poskusite z zgornjimi nasveti. Če to ne bo dovolj, vam na koncu še vedno ostane možnost ohlajanja prostorov s prezračevanjem – kar je tako ali tako dobro početi že zaradi dovajanja svežega zraka – ali v največji vročini s klimatsko napravo. Oboje je lažje kot selitev v hladnejše kraje.
Vir: Psychology Today