Ko en družinski član zboli, je velika verjetnost, da bodo zboleli tudi drugi člani gospodinjstva. Bivanje v skupnih prostorih in skupna raba predmetov predstavljajo odličen vektor za prenos okužb. Pa vendar se včasih zgodi, da en družinski član zboli, drugi pa ne. Poglejte, kaj lahko naredite, da zmanjšate možnost širjenja mikrobov v družini.
Stvari, ki jih je dobro početi
Pogosto si umivajte roke. To je eden najboljših načinov za preprečevanje prenosa okužb. Ko so mikrobi enkrat na vaših rokah, je samo vprašanje časa, kdaj jih boste zanesli v usta ali oči. Roke si umijte tudi pred pripravljanjem hrane in pred jedjo. Če negujete osebo, ki je zbolela, si roke umijte tudi pred in po izvajanju nege.
Pomembno: hitro splakovanje rok z vodo ni dovolj. Umivanje rok z milom naj traja najmanj 20 sekund, pri čemer ne pozabite na predele med prsti in pod nohti.
Kadar si rok ne morete umiti – na primer, ko peljete bolno osebo k zdravniku – uporabite razkužilo z najmanj 60 odstotki alkohola.
Razkužujte površine. Širjenje mikrobov boste pomagali zaustaviti, če boste skrbeli za čistočo in razkuževanje površin, kot so kuhinjski pult, miza, ročaji omar in hladilnika, kljuke na vratih, pipe, daljinski upravljalniki, tipkovnice in telefoni. Nekateri virusi lahko na površini preživijo do 24 ur, zato uporabite razkužilo z alkoholom ali namensko razkužilo za površine.
Uporabljajte papirne robčke in brisačke. Virusi in drugi mikroorganizmi se namreč oprimejo tkanine – sploh vlažne brisače so odlično gojišče zanje. Namesto robcev iz blaga zato uporabljajte papirne robčke, brisače za roke pa začasno zamenjajte s papirnimi brisačkami.
Zobne ščetke shranjujte ločeno. Zobne ščetke zdravih oseb naj bodo v ločenem lončku ali kozarcu in zaprte v omari.
Povečajte razdaljo. V stanovanju je sicer težko izvesti učinkovito izolacijo bolne osebe, a če vam prostorske možnosti to dopuščajo, oboleli čim več časa preživi v ločenem prostoru. Dobro je tudi, če v času, ko oseba preboleva gripo, prehlad ali drugo okužbo, spi v ločeni sobi.
Redno zračite prostore. Vsako uro za 5 minut na stežaj odprite okno, da se zamenja zrak v prostoru.
Bolna oseba naj nosi masko. S tem bo omejila aerosolno širjenje virusov, do katerega prihaja med govorjenjem, kašljanjem in kihanjem.
Skrbite za močan imunski sistem. Uživajte veliko sadja in zelenjave, predvsem takšne, ki je bogata z vitaminom A (korenje, špinača), vitaminom C (citrusi) in vitaminom E (mandlji, sončnična semena). Telesu privoščite dovolj spanja in počitka, izogibajte se stresu, omejite uživanje alkohola ter si vsak dan privoščite vsaj 30 minut zmerne telesne aktivnosti na prostem.
Poleg tega naj bolna oseba tudi:
- kiha in kašlja v pregib komolca (ne v dlan),
- si umije roke, če se dotika nosa ali ust,
- uporabljene robčke dosledno odmetava v koš s pokrovom,
- se čim manj zadržuje v bližini zdravih oseb, še posebej, če imajo te šibkejši imunski sistem (majhni otroci, starejši, osebe na imunosupresivnih zdravilih itd.).
Stvari, ki jih ni dobro početi
- Z bolno osebo ne delite hrane, pijače, skodelic in krožnikov, pribora, brisač in toaletnih potrebščin.
- Ne uporabljajte blazin in posteljnine, ki jih uporablja bolna oseba. Če je le možno, ne spite v istem prostoru. Ko oboleli ozdravi, operite vso posteljnino na najmanj 60 °C.
- Če zboli otrok, ne dovolite, da bi njegove igrače prijemal še kdo drug. Če vendarle pride do tega, igrače razkužite.
- Ne grizite nohtov, ne vrtajte po nosu, ne manite si oči, ne grizite svinčnika ali drugih predmetov. Otroke večkrat opomnite, naj se z rokami ne dotikajo obraza in naj v usta ali nos ne vstavljajo predmetov.
Vir: WebMD