Strokovnjaki svarijo pred cunamijem raka na prostati. Do leta 2040 naj bi se po vsem svetu število primerov raka prostate podvojilo in doseglo 2,9 milijona, število smrti zaradi raka prostate pa naj bi se povečalo za 85 odstotkov in doseglo skoraj 700 tisoč primerov. Da bi zmanjšali tveganje zanj, pa je treba najprej vedeti, kaj ga povzroča.
Rak prostate prizadene predvsem starejše moške. Pri 6 od 10 primerov se pojavi pri starosti nad 65 let, pri mlajših od 50 let pa je zabeležen le 1 odstotek primerov. Kljub temu da je pri nižji starosti zelo redek, se posamezni primeri pojavljajo tudi pri moških v tridesetih in štiridesetih.
Pri tistih, kjer je kdo v družini že zbolel za rakom prostate, je verjetnost za bolezen večja kot v splošni populaciji.
Pri posamični obravnavi primerov zdravniki ne morejo z gotovostjo opredeliti povzročitelja raka na prostati, se pa strokovnjaki na splošno strinjajo, da lahko določeni načini prehranjevanja povečajo tveganje za njegov nastanek.
Maščoba in testosteron
Moški, ki uživajo velike količine maščobe, še zlasti iz rdečega mesa in drugih virov kuhane živalske maščobe, so lahko izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj napredovane oblike raka prostate. Do takšnega sklepa so strokovnjaki prišli na podlagi dejstva, da je bolezen pogostejša v državah, kjer rdeče meso predstavlja osrednji steber prehrane.
Povezovalni dejavnik so najbrž hormoni. Maščobe spodbujajo povečano tvorjenje testosterona in drugih hormonov, za testosteron pa je znano, da pospešuje rast rakavih celic v prostati. Visoka raven testosterona namreč lahko speče rakave celice v prostati prebudi, da postanejo dejavne. Poleg tega nekatere ugotovitve kažejo, da lahko visoka raven testosterona vpliva tudi na začetni razvoj raka prostate.
Drugi dejavniki povečanega tveganja
Večjemu tveganju za raka prostate so izpostavljeni tudi varilci, delavci v proizvodnji baterij, delavci v gumarstvu ter delavci, ki so pogosto izpostavljeni kadmiju.
Poleg tega na večje tveganje za raka prostate vplivajo tudi: višina, visok indeks telesne mase, nizka telesna aktivnost, kajenje, visok vnos kalcija, visok vnos linoleične kisline in afriško poreklo.
Medtem pa ni bila dokazana nobena povezava med rakom prostate in aktivnim spolnim življenjem, vazektomijo, masturbiranjem, uživanjem alkohola in tobaka, obrezanostjo, neplodnostjo, okužbo prostate in benigno hiperplazijo prostate.
Večini oziroma skoraj vsem moškim se sicer s staranjem prostata poveča.
Vir: WebMD