Ste na poti v izgorelost? Preverite tukaj

Izgorelost postaja vedno večja težava sodobne, storilnostno naravnane družbe. Gre za stanje duševne in telesne izčrpanosti zaradi dalj časa trajajoče izpostavljenosti stresu. Čeprav izgorelost najpogosteje povzroča stres, povezan s poklicnim življenjem, niso redki niti primeri, ko ljudje izgorijo zaradi starševstva, dolgotrajne skrbi za invalidno ali bolno osebo ali študija.

izgorelost

Ko pride do izgorelosti, ni prav veliko možnosti, da bi lahko okrevali sami. Skoraj vedno je potrebna zdravniška pomoč z multidiciplinarnim pristopom, ki vključuje tudi psihiatra, psihoterapevta in v nekaterih primerih tudi socialnega delavca ter delovnega terapevta. Dalj časa nezdravljena izgorelost lahko vodi še v druge telesne in duševne težave.

Najpogostejši znaki izgorelosti

Izgorelost se lahko kaže tako s telesnimi kot z duševnimi simptomi, največkrat pa so prisotni oboji. Telesni simptomi vključujejo utrujenost, glavobole in težave s prebavo, duševni simptomi pa občutke obupa, groze, strahu, čustvene izčrpanosti, miselne izčrpanosti in depresije. Pojavijo se lahko kognitivne težave in težave s spominom, slabša koncentracija, razdražljivost, čustvena otopelost, negativen odnos do dela. Vedenje izgorele osebe se lahko spremeni, pogosto se tudi zgodi, da oseba postane cinična.

Poleg teh simptomov so možni še drugi oziroma njihove različne kombinacije.

12 stopenj izgorelosti

izgorelostPsiholog Herbert Freudenberger je opredelil 12 stopenj izgorelosti, ki si sledijo v naslednjem zaporedju:

  1. Potreba po dokazovanju ali pretirana ambicioznost.
  2. Oseba dela več in bolj zavzeto kot običajno.
  3. Zanemarjanje svojih potreb.
  4. Odrivanje konfliktov in potreb.
  5. Ugotovitev, da nimate časa za potrebe, ki niso povezane z delom.
  6. Vse večje zanikanje težav.
  7. Umik, pomanjkanje usmeritve in ciničnost.
  8. Spremembe vedenja in čustvenih odzivov.
  9. Depersonalizacija: izguba stika s samim seboj in svojimi potrebami.
  10. Občutek praznosti, doživljanje anksioznosti, lahko tudi beg v zasvojenost.
  11. Izguba zanimanja, vse večji občutek, da stvari nimajo smisla.
  12. Telesna izčrpanost, ki je lahko življenjsko ogrožajoča.

Če opazite znake, se obrnite na svojega zdravnika

Če opazite enega ali več znakov izgorelosti ter se prepoznate v kateri od stopenj izgorelosti, se obrnite na svojega zdravnika in razložite, da sumite na izgorelost. Čeprav je lahko klinična slika izgorelosti neznačilna oziroma je iz simptomov včasih težko takoj diagnosticirati izgorelost, je pomembno, da z zdravljenjem ne odlašate, saj se bodo težave le še stopnjevale.

Vir: Psychcentral