Avokado je bogat z vlakninami, antioksidanti in zdravimi maščobami. A prav zaradi slednjih in visoke energijske vrednosti (velikega števila kalorij) se mu mnogi izogibajo oziroma po njem posežejo redkeje, kot bi sicer. Svoje doda še razmeroma visoka cena avokada in dejstvo, da uživanje izdelkov, ki prepotujejo dolge razdalje, preden pridejo do krožnika, ni ravno trajnostno.
Toda morda bi bilo vseeno dobro avokado uživati pogosteje. Nedavna raziskava pri ljudeh s povečano količino maščobe v predelu trebuha je pokazala, da so z vsakodnevnim uživanjem avokada izboljšali svoje prehranjevanje. Po pol leta vsakodnevnega uživanja avokada je njihov način prehranjevanja vključeval bolj zdrave prehranske vzorce kot prej.
Rezultati so zanimivi še zlasti zato, ker raziskovalci udeležencem niso dali navodil, kako se prehranjevati bolj zdravo. Vse, kar so jim naročili, je, naj vsak dan pojedo avokado, ter jim priložili recepte za pripravo jedi z avokadom.
Raziskovalci sprva sploh niso bili osredotočeni na to, kakšne učinke bo imel avokado na način njihovega prehranjevanja. Zanimalo jih je namreč, kakšen bo učinek vsakodnevnega uživanja avokada na maščobo v trebušnem predelu.
Nato so doživeli presenečenje. Po 26 tednih vsakodnevnega uživanja avokada tehtnica ni pokazala bistvenega odstopanja telesne teže. »Nismo zaznali nobenega učinka avokada na povečanje maščobe v predelu trebuha ali na povečanje telesne teže,« je pojasnila dr. Kristina Petersen, profesorica prehranskih znanosti na Univerzi Penn. Kar pomeni, da uživanje avokada ne vpliva na povečanje ali zmanjšanje telesne teže ali na maščobo abdominalnega predela.
Medtem ko vsakodnevno uživanje avokada ni vplivalo na težo, pa je kasnejša analiza razkrila vpliv na kakovost prehranjevanja. Pri tistih, ki so vsak dan uživali avokado, je bila večja verjetnost, da se bodo prehranjevali na način, ki je v prehranskih smernicah opredeljen kot zdrav. Posamezniki iz te skupine so uživali tudi več zelenjave, imeli boljše razmerje med zdravimi in nezdravimi maščobami ter nižji vnos predelanih žit in dodanih sladkorjev.
Zakaj lahko uživanje avokada izboljša kakovost prehranjevanja
Znanstveniki so bili sprva zbegani, zakaj bi ravno vsakodnevno uživanje avokada izboljšalo kakovost prehranjevanja nasploh. Ko so se poglobili v prehranjevalne vzorce, so ugotovili sledeče:
- Maščobe v avokadu naravno izboljšujejo razmerje zdravih nenasičenih in nezdravih nasičenih maščob.
- Posamezniki, ki so jim raziskovalci naročili, naj vsak dan uživajo avokado, so z njim zamenjali druga, manj hranljiva živila, ki vsebujejo veliko soli in predelanih žitaric. Namesto da bi segli po nezdravi hitri hrani, so zaužili svež avokado.
Tudi sicer je znano, da lahko dodajanje polnovredne hrane v posameznikovo prehrano sčasoma privede do spremembe prehranjevalnih navad in opuščanja nezdravih obrokov.
Kako vključiti več avokada v vsakodnevno prehrano
Uživanje celega avokada vsak dan morda ni za vsakogar. Okus, cena in ostali dejavniki lahko vplivajo na to, ali se vam ta sadež zdi primeren za vsakodnevno uživanje. A če vam je njegov okus všeč in nimate težav z njegovo dostopnostjo, ni zadržkov, zakaj ga ne bi uživali vsak dan.
Avokado je namreč poln dobrih, predvsem mono nenasičenih maščob ter je dober vir vlaknin. Prav ta kombinacija dobrih maščob in vlaknin ima pomembno vlogo pri ustvarjanju občutka sitosti ter pri uravnavanju sladkorja v krvi. Zato lahko pomaga pri uravnavanju apetita, povečuje zadovoljstvo ter pomaga v boju zoper napade lakote in želje po nezdravih hitrih obrokih.
Na voljo so različni načini, kako vpeljati avokado v vsakodnevno prehranjevanje:
- lahko ga spasirate v namaz za na kruh,
- lahko ga dodate solatnim prelivom,
- iz njega lahko izdelate smutije z jogurtom, citrusi in medom,
- dodate ga lahko čokoladni kremi ali drugim čokoladnim slaščicam,
- uporabite ga lahko kot preliv za takose, toast, zelene solate in druge jedi.
Vir: Health.com