Prepiru se včasih ni mogoče izogniti. Preverite, po katerih znakih prepoznate, da se prepirate z narcistično osebo.
1. Narcis poskuša zmanjšati pomen vaše stiske
Narcistične osebe imajo običajno manjšo sposobnost vživljanja v čustva drugih, zato svojih dejanj ne vidijo v enaki luči, kot jih vidite vi. Če narcisa v prepiru soočite s tem, da vas je z določeno besedo ali dejanjem prizadel, bo poskušal zmanjšati pomen svojega dejanja.
Pogosti stavki so:
- »Sprosti se, to ni nič hudega.«
- »To sem že kdaj naredil/-a in takrat to zate ni bil problem.«
- »Nisem si mislil/-a, da se boš tako razburil/-a nad nečim tako nepomembnim.«
2. Narcis skuša krivdo prevaliti na vas
Osebe z narcistično motnjo se pogosto počutijo žrtve, zato skušajo krivdo za svoja dejanja prenesti na vas ali na drugo osebo ali celo na zunanje okoliščine, na katere človek nima vpliva.
Za prevalitev krivde lahko uporabljajo stavke, kot so:
- »Ni moja krivda, tako je zaradi tebe/denarja/službe/stresa.«
- »Če ti ne bi storil/-a tistega, tudi jaz ne bi storil/-a tega.«
- »Vedel/-a si , v kaj se spuščaš, takšen/-na pač sem.«
3. Popolno zanikanje
Raziskave kažejo, da so narcisi manj dovzetni za občutek krivde, zato težko prevzemajo odgovornost za svoja dejanja. Zato se lahko v prepiru zatekajo k strategiji popolnega zanikanja, tudi ko so soočeni z dokazi. Oseba, s katero se narcis prepira, lahko v takšnem primeru začne dvomiti v svoje dojemanje realnosti.
Značilni stavki so:
- »Tega nisem nikoli rekel/-la.«
- »To se ni nikoli zgodilo.«
- »Ta tvoj dokaz ne dokazuje ničesar.«
4. Zasmehovanje
Narcisi težko istočasno gojijo pozitivna in negativna čustva do druge osebe. Rezultat tega je, da se v prepiru običajno hitro razburijo. Zato ste v prepiru z njimi lahko deležni žaljivk, poniževanj in celo zasmehovanja.
Primeri stavkov, ki jih narcisi pogosto izrečejo v prepiru:
- »To je neumnost.«
- »Zmešalo se ti je.«
- »S tabo je nekaj narobe.«
5. Odvračanje pozornosti od vsebine prepira
Ko je narcis soočen z dokazi, ki jih ne more ovreči, se lahko posluži taktike odvračanja pozornosti od vsebine prepira. Tudi tako, da se usmeri na vas osebno.
Pogoste taktike za odvračanje pozornosti so:
- Posredni odgovori ali odgovori, ki z vsebino prepira nimajo nobene zveze. Lahko tudi poskus zamenjave teme s sklicevanjem na podrobnosti, ki niso v nobeni povezavi z vsebino prepira.
- Pogrevanje starih zadev in prepirov, še zlasti pa vaših preteklih napak.
- Očitki in poskus vzbujanja slabe vesti, kot na primer »Po vsem tem, kar sem storil/-a zate, se zdaj tako obnašaš do mene?«
- Projiciranje: narcis vas obtoži tega, kar počne sam.
Če se znajdete v prepiru z narcisom
Pogosta lastnost narcisov je tudi, da želijo v prepiru vedno zmagati. Njihov cilj namreč ni ugotoviti resnico ali najti kompromisno rešitev, temveč zmagati za vsako ceno. Prepira ne doživljajo kot izmenjavo mnenj, temveč kot tekmo, v kateri bodo dokazali svoj prav.
Če se znajdete v prepiru z narcistično osebo, vam lahko pomagajo naslednje strategije:
- Osredotočajte se na dejstva, ki jih ni mogoče izpodbijati.
- Uporabljajte stavke, kjer v ospredje postavljate svoja občutenja. Namesto »Sebičen/-a si« raje uporabite stavek »Občutek imam, da si v tem primeru zapostavil/-a moje potrebe.«
- Poskušajte ostati mirni. Z mirnim pristopom, omejenimi čustvenimi odzivi in nevtralno govorico telesa narcisu ne boste dali zagona, da bi vas potegnil v svojo igro.
- Bodite osredotočeni. Prepoznajte manipulativne taktike in ne dovolite, da bi vas narcis speljal na drugo temo. Ne skačite z ene teme na drugo, temveč se istočasno osredotočajte samo na eno temo pogovora.
- Samozavestno postavite meje. Jasno izrazite svoje mnenje in ne dovolite, da vas kdo v prepiru potepta ali povsem zanemari vaše potrebe.
- Poskusite postaviti časovno omejitev. Če vidite, da prepir ne pelje nikamor, ga poskušajte v miru končati in določiti čas, ko boste lahko pogovor nadaljevali ob bolj umirjenih strasteh.
Vir: Psychcentral