O razstrupljanju telesa je veliko napisanega, a vse informacije niso nujno verodostojne. Še posebej velja biti pozoren pri vsebinah, ki so namenjene pospeševanju prodaje izdelkov za razstrupljanje in navajajo, da lahko določen izdelek očisti vaše telo strupov. Najprej pa je na mestu vprašanje: ali so naša telesa res polna toksinov oziroma strupov? In ali res potrebujemo pomoč, da se jih znebimo? Oglejmo si 4 mite in dejstva o razstrupljanju telesa.
Mit: Vaše telo potrebuje pomoč pri razstrupljanju
Dejstvo: Vaše telo ne potrebuje programa za razstrupljanje. Človeško telo ima namreč sposobnost, da samo izloča toksine.
“Jetra so naš stroj za razstrupljanje. Temu so v bistvu namenjena,” pravi specialist za raka jeter in kirurg Thomas Aloia, dr. med. Po njegovih besedah ne potrebujemo posebnih preparatov za razstrupljanje, saj odstranjevanje strupov, ki jih v telo vnesemo s hrano, pijačo, zdravili, dihanjem in na druge načine, poteka kot naraven proces v jetrih dan za dnem.
Najpomembnejša stvar, ki jo lahko storite, da pomagate telesu odstraniti strupe, je tako skrb za jetra. To pomeni predvsem zdravo prehranjevanje, s čimer poskrbite, da ta organ ni preobremenjen.
“Ključ je v zmernosti. Ne obremenite svojih jeter s preveč maščobe, sladkorja ali alkohola in stroj bo še naprej dobro deloval,” pravi Aloia ter dodaja, da bodo jetra naredila vse, kar morajo narediti, dokler so zdrava.
Mit: Razstrupljanje lahko povrne zdravje
Dejstvo: Če preveč pogosto pretiravate z nezdravo hrano in alkoholom, lahko to sčasoma poškoduje jetra. To je nekaj, česar nobeno razstrupljanje ne more popraviti.
Še posebej problematična je ocvrta hrana, ki vsebuje veliko maščobe. Ta se namreč začne nabirati v jetrih, kjer nato ostane za vedno. Tudi če izgubite telesno težo, bo maščoba v jetrih ostala. Ta pojav je znan kot nealkoholna bolezen zamaščenih jeter.
Če uživate alkohol, ta v vaših jetrih ustvari še več maščobe. “Maščoba v jetrih je v enosmerni ulici. Lahko vstopi, a nikoli ne more izstopiti,” pojasnjuje Aloia. Zato lahko po njegovih besedah za svoja jetra največ naredite s tem, da se prehranjujete zdravo in omejite uživanje alkohola.
Mit: Razstrupljanje je varno
Dejstvo: Dieta za razstrupljanje je lahko nevarna.
Nekateri svetujejo razstrupljanje s popolnim postenjem ali postenjem samo z vodo ali sokom, razstrupljanje s strogimi dietami, uporabo zelišč in prehranskih dopolnil in še nekatere druge metode.
Takšni načini se sicer zdijo neškodljivi, ker temeljijo na naravnih živilih in izdelkih, toda v resnici lahko povzročijo tudi težave, kot so neravnovesje elektrolitov, pomanjkanje vitaminov, diareja, težave s prebavili in utrujenost.
Poleg tega velja upoštevati, da prehranska dopolnila niso podvržena tako strogemu nadzoru kot zdravila, zato je treba biti zelo pozoren, kaj z njimi vnašamo v telo.
“Nekatera zeliščna zdravila so dejansko toksična za jetra,” še poudarja Aloia.
Mit: Z razstrupljanjem pripomoremo k trajni izgubi kilogramov
Dejstvo: Malo je dokazov, da so kratkotrajna razstrupljanja učinkovita strategija za dolgoročno izgubo teže.
Morda boste z metodami razstrupljanja izgubili nekaj kilogramov, vendar je to običajno zaradi izgube tekočine in deloma mišične mase, ne pa telesne maščobe. In če je dieta časovno omejena, bodo časovno omejeni tudi rezultati.
O težavah z jetri se posvetujte z zdravnikom
Razstrupljanje sicer lahko vpliva na vaše telo, vendar ne nujno na način, kot bi želeli, opozarja strokovnjak. Če menite, da imate težave z jetri ali prekomerno telesno težo, se o tem najprej posvetujte z zdravnikom.
Vir: MD Anderson Center