Decembrska druženja ob bogato obloženih mizah lahko povzročijo težave z želodcem, kot je napihnjenost. Poglejmo dejstva: želodec povprečnega človeka je velik približno toliko kot stisnjena pest. V povsem praznega lahko spravimo približno 7,5 decilitra vsebine, ko se raztegne, pa se njegova prostornina poveča na nekaj manj kot liter.
Ko zaužijemo toliko hrane, da je želodec povsem poln, to občutimo kot neugodje, pri nekaterih ljudeh se lahko pojavi tudi slabost.
S prazničnimi pojedinami pa je povezana še ena pogosta težava: napihnjenost. Do nje najpogosteje pride zaradi določenih kombinacij živil in uživanja zelo mastne hrane.
Kako preprečiti napihnjenost
- Dobro je vedeti, katera živila – ali njihova kombinacija – pri vas povzročajo napihnjenost, ter se jim izogibati oziroma jih zamenjati z drugimi.
- Priporočljivo je tudi, da na praznično kosilo ali večerjo ne pridete s praznim želodcem, ker »se šparate za priložnost«, temveč že prej jeste normalno, kot bi sicer.
- Obrok pospremite z listnato zelenjavo, kot je špinača, ohrovt, blitva ali pakčoj, ki vsebujejo veliko vode, vitaminov, mineralov in vlaknin ter malo kalorij. Izogibajte pa se brokoliju in drugi zelenjavi, za katero je znano, da povzroča nastajanje plinov v prebavilih.
- Omejite količino alkohola, saj lahko upočasni prebavo in poveča zadrževanje vode v telesu. Povzroči lahko tudi težave s plini, neugodje in napihnjenost.
Živila, ki lahko pomagajo zmanjšati napihnjenost
Če veste, da lahko obilne pojedine pri vas povzročijo težave z napihnjenostjo, si lahko pomagate z uživanjem naslednjih živil, za katera je znano, da pomagajo preprečevati ali lajšati napihnjenost.
Avokado
Avokado je prava zakladnica kalija, ki ga telo potrebuje za uravnavanje ravni natrija. Slednji pa ima pomembno vlogo pri uravnavanju količine vode v telesu.
Banane
Tudi banane so bogate s kalijem. Poleg tega lahko pomagajo umiriti nastajanje plinov v prebavilih.
Zelena
Zelena je bogata z vodo in pospešuje prebavo. Poleg tega vsebuje določene flavonoide, za katere je znano, da lahko zmanjšujejo vnetja v telesu.
Kurkuma
Kurkuma vsebuje kurkumin, ki lahko olajša neugodje, uravnava prebavni sistem ter zmanjšuje napihnjenost.
Poprova meta
Poprova meta lahko pomaga sprostiti mišice prebavnega sistema, hkrati pa deluje pomirjajoče.
Ingver
Ta pekoča začimba pomaga pri prebavi in praznjenju želodca.
Šparglji
Šparglji so dober vir inulina – vlaknin, ki se ne raztopijo in so hranilo dobrim bakterijam v črevesju.
Koromač
Vsebuje snov, ki lahko pomaga sprostiti krče v prebavnem traktu. Manj krčev pa pomeni, da lahko plini lažje potujejo po črevesju, kar je dobro za preprečevanje ali zmanjševanje napihnjenosti.
Paradižnik
S paradižniki boste zaužili likopen, antiokasidant s protivnetnim delovanjem. Poleg tega so paradižniki polni kalija, ki zmanjšuje raven natrija v telesu – enega od krivcev za napihnjenost.
Kefir
Nekatere raziskave kažejo, da lahko uživanje kefirja zmanjša želodčne pline za kar 70 odstotkov. Poleg tega kefir pomaga pri razgradnji mlečnega sladkorja, ki pri nekaterih ljudeh povzroča napihnjenost in bolečino.
Viri: Healthline, WebMD