10 nasvetov, kako si pomagati pri kašlju in bolečem grlu

Prehlada ali gripe ne moremo pozdraviti drugače, kot da skrbimo za krepitev svojega imunskega sistema in čakamo, da ta opravi svoje delo. Lahko pa ublažimo kašelj in boleče grlo, ki sta pogosto neizogibna spremljevalca sezonskih virusnih okužb.

Kašelj

Nasveti za pomoč pri kašlju in bolečem grlu

  1. Uporabite pastile za kašelj. Mentolove pastile lahko pomirijo boleče grlo.
  2. Poskusite z medom. To tradicionalno zdravilo za boleče grlo lahko pomaga tudi pri lajšanju kašlja. Priporočljivo je tudi pitje toplega čaja, ki mu dodamo žlico medu.
  3. Veliko pijte in s tem poskrbite, da vaše grlo ne bo izsušeno. Pri tem se izogibajte alkoholu in kavi, saj izsušujeta telo, pa tudi gaziranim pijačam ter sokovom iz citrusov (pomarančni sok, limonada), ki lahko dražijo boleče grlo.
  4. Čaj za kašeljPijačo segrejte. S pitjem toplega čaja boste segreli svoje dihalne poti, kar bo pomagalo razgraditi sluz in olajšalo izkašljevanje.
  5. Uporabite zdravilo za redčenje sluzi, kot so kapljice in spreji za nos. Če vam odtekanje sluzi v grlo povzroča draženje in kašelj, lahko reševanje težav pri izvoru – v nosu – pomaga. A pozor, mnoge kapljice in spreje za nos lahko uporabljamo le nekaj dni. Posvetujte se s farmacevtom in natančno preberite priložena navodila.
  6. Inhalirajte paro slane vode, ki jo pripravite tako, da na kuhalniku zavrete lonec vode, ki ste ji dodali nekaj žlic soli. Najbolj udobno je, če uporabite namenski inhalator, če ga nimate, pa lahko paro vdihujete tudi neposredno nad loncem (Pri tem pazite, da se ne opečete!).
  7. Izogibajte se onesnaženemu zraku in prostorom, v katerih ljudje kadijo. Onesnažen zrak namreč še bolj draži vaša dihala.
  8. Počivajte. Če želite čim prej pozdraviti svoj prehlad in kašelj, morate počivati. Vaše telo potrebuje energijo, da se bori proti virusu. Preveč napora vas bo le izčrpalo, kar lahko podaljša vaš prehlad, kašelj in boleče grlo.
  9. Za lajšanje bolečin v grlu uporabite blag analgetik (paracetamol ali ibuprofen), ki ga lahko kupite brez recepta.
  10. Pri blaženju bolečega grla prav tako pomagajo žajbljeve pastile in pastile pantenola.

Kašelj je sicer naraven odziv telesa na tujke (tudi sluz) v dihalnih poteh. Je koristen, saj z njim izločamo sluz in preprečimo, da bi prodrla globlje v pljuča. Zato ga moramo obravnavati kot koristen obrambni mehanizem telesa. Toda včasih je vendarle treba kašelj umiriti, kot na primer takrat, ko zaradi njega ne moremo zaspati. V tem primeru lahko uporabimo zdravila za zaviranje kašlja, nekatera so na voljo tudi brez recepta.

Kdaj obiskati zdravnika

Običajen kašelj in boleče grlo ne zahtevata zdravniške oskrbe. Pogosto morate le dati svojemu telesu čas, da si opomore. Prehlade in druga virusna obolenja povzročajo virusi, ki jih z antibiotiki ne moremo zdraviti.

Obisk zdravnika pa je nujen, če opazite katerega od naslednjih znakov:

  • težko dihanje, zasoplost, občutek, da vam primanjkuje zraka;
  • izkašljevanje krvi, krvave sluzi ali rožnato penaste sluzi;
  • izkašljevanje zelene, bež ali rumene sluzi;
  • vročina, mrzlica ali bolečine v prsih pri globokem dihanju.

Prav tako obiščite zdravnika, če boleče grlo traja več kot teden dni, če imate hude bolečine, otekle bezgavke, bele lise v grlu ali na mandljih, težave pri požiranju ali vročino nad 39 °C. To so namreč znaki, da gre lahko za bakterijsko okužbo, ki zahteva zdravljenje z antibiotiki.

Vir: WebMD